Aperio

Den rodin 15. května se letos věnuje mezigenerační solidaritě

Praha, 14. května 2013 - Tématem letošního Mezinárodního dne rodin, který každoročně připadá na 15. května, je mezigenerační solidarita. Nejen v České republice je přitom soužití více generací záležitostí, která ovlivňuje kvalitu života rodin i celé společnosti. Občanské sdružení APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství se této otázce věnuje právě v souvislosti s rolí prarodičů v dnešní rodině.

Potřebujeme se dnes vlastně bavit o mezigeneračním soužití? Publicistka a poradkyně pro oblast rodiny Eva Labusová se domnívá, že ano. „Jakékoliv oddělování generací nebo nedoceňování významu setkávání lidí různého věku svědčí o nepochopení sociální podstaty lidské existence a o ignorování faktu, že člověk - navzdory všem současným mýtům o nezávislosti - zůstává závislou bytostí," upozorňuje Eva Labusová, která je i členkou občanského sdružení APERIO. Dnes, kdy jsme si zvykli na život v malých, dvougeneračních rodinách a využívání placených či státem dotovaných služeb, je však fungující soužití více generací spíše výjimkou. Prarodiče tak následkem rychlého společenského a technologického vývoje někdy jen složitě hledají své místo v rodinách svých dětí. Pro děti je však kontakt s prarodiči důležitý. „S měnícími se rodinami, kdy 22% všech dětí žije v domácnostech s jediným rodičem, význam role prarodičů ještě stoupá," uvádí Eliška Kodyšová, psycholožka působící v občanském sdružení APERIO. Sami prarodiče se však často dostávají do izolace, vedle samoty musí čelit i řadě předsudků a nezřídka potřebují výpomoc. Ze vzájemné podpory tak mohou profitovat všechny generace. Toto povědomí se však pomalu vytrácí.

„Mezigenerační solidarita, to by mělo být hlavně posílení spolupráce a komunikace mezi generacemi. Prospěch to přinese jednotlivcům i společenstvím. Příkladem úspěšné sociální integrace nebo mezigenerační solidarity jsou projekty v oblasti mezigeneračního bydlení, nebo ve školách, které zvou seniory k dobrovolné práci a podněcují u studentů zájem o zapojení do programů sociální péče o starší lidi," říká Michal Broža, vedoucí informační kanceláře OSN v České republice. Mezinárodní den rodin vyhlásila OSN v roce 1993 s cílem zvýšit celkové povědomí o sociálních, ekonomických a demografických aspektech problematiky rodin.

Přesto však alespoň částečný návrat k široké rodině není jednoduchý. Jak vyplynulo z debaty o mezigeneračním soužití, kterou nedávno organizovalo APERIO, mezigenerační vztahy v rodině jsou závislé na umění pozitivní komunikace, a to především schopnosti druhého ocenit a vcítit se do něj. Té se však někdy nedostává. Prarodiče se také často cítí vyloučeni svou neznalostí moderních technologií či výchovných postupů, zatímco především matky se cítí babičkami nepochopeny či kritizovány.


Poselství generálního tajemníka OSN k Mezinárodnímu dni rodin 2013 - ke stažení, formát PDF velikost 25 KB.


Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Eliška Kodyšová, APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství
E-mail: eliska.kodysova@aperio.cz
Tel.: 739 415 312

Michal Broža, Informační centrum OSN v Praze
Tel.: 255 711 645
E-mail: info@osn.cz
www.osn.cz


logo OSNMezinárodní den rodiny

Problematika rodiny se stala součástí agendy Organizace spojených národů v 80. letech minulého století. V roce 1993 OSN vyhlásila Mezinárodní rok rodiny, který měl přispět k řešení problematiky především na místní a národní úrovni. Od roku 1996 je každoročně připomínán Mezinárodní den rodin, letos zaměřený na problematiku mezigenerační solidarity.

 

logo APEROObčanské sdružení APERIO

APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství je občanské sdružení, které vyvíjí svoji činnost už 12 let. Podporuje informovanou volbu, osobní zodpovědnost a aktivní přístup k rodičovství. Usiluje o zlepšení služeb v mateřství a rodičovství a podporuje rovné zacházení se ženami a muži v rodině a na pracovním trhu. Zaměřuje se na služby pro stávající a budoucí rodiče a prarodiče; nabízí rovněž odborné služby pro zaměstnavatele. APERIO je členem několika národních a mezinárodních organizací, které se věnují prorodinným tématům. Za svoji činnost získalo APERIO v minulosti několik ocenění. Více na www.aperio.cz.

Rychlé odkazy

 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


APERIO KURZY

ČEKÁTE MIMINKO?
Objevte naše kurzy pro budoucí rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech


Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech Tchibo, Mall, Zoot a dalších přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na podporu APERIA. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA