Aperio

Jak být mámou a tátou a nezbláznit se, cestu sólo rodičům ukazoval kurz APERIA.

16.03.2016 | #aktuality a články

JAK BÝT MÁMOU A TÁTOU A NEZBLÁZNIT SE

cestu sólo rodičům ukazoval kurz APERIA na Berounsku.


Kde najít čas, když jste na všechno sama? Jak být milá a pečující maminka, když se na vás všechno valí? Cestu pomáhal sólo maminkám na Berounsku ukázat cyklus setkávání, který před nedávnem pořádalo sdružení APERIO a rodinné centrum Slunečnice.

Praktický dlouhodobý kurz se zaměřoval na zvýšení rodičovských kompetencí, posílení sebedůvěry a sebevědomí rodičů, kteří pečují o děti sami. Cílem mixu psychologického poradenství, besed o výchově a komunikaci a právně sociálního minima bylo umožnit sólo rodičům zmapovat svoji situaci, odhalit skryté zdroje energie a naučit se eliminovat stres a negativní vlivy ve svém životě, aby mohli dát svým dětem to nejlepší.

SPOKOJENÝ RODIČ DODÁVÁ DĚTEM SEBEDŮVĚRU

Důležitá byla psychologická podpora sólo rodičů. Jejich děti se často nemají o koho jiného opřít. Proto je potřeba, aby jejich maminky stály nohama pevně na zemi a přitom měly prostor si rodičovství užívat, a ve své rodině vytvářet pocit bezpečí. Práce s psycholožkou, odborné poradenství, přátelská atmosféra kurzu a vzájemné sdílení ženám postupně navracely sebevědomí a chuť do života, a podněcovaly plány, kam se vydat dál.

„Předtím jsem neměla ani chuť ráno vstát, když jsem si představila, co mě samotnou zase všechno čeká. Tady jsem potkala holky, před kterými se za své pocity nestydím a nakonec všechno není tak horké, jak se to navaří,“ říká Denisa (23), která je se svým ročním chlapečkem sama od jeho narození. „Díky kurzu jsem našla sílu se přihlásit do rekvalifikačního kurzu a těším se, až začnu pracovat jako kosmetička,“ dodává milá brunetka.

Rodiče si přicházeli na to, jak se ve své roli cítit lépe a mít sílu podpořit své děti, aby se snáz s nelehkou situací vyrovnávaly.

ŘÍCT SI O POMOC? ALE JAK A KOMU?

Průvodkyní kurzem byla sociální pracovnice Hana Pražáková, která se s rodiči v těžkých situacích setkává pravidelně a rozumí jejich potřebám. „Maminky samoživitelky mají často v hloubi duše pocit selhání a nechtějí obtěžovat své okolí. Umět si říct o pomoc pak není tak snadné, jak by se mohlo zdát,“ vysvětluje. „Také pocit, že nás děti neposlouchají, který rodiče běžně zažívají, je pro rodiče, kteří jsou s dětmi sami a nemají oporu v partnerovi, obzvlášť frustrující. Utvrzuje je v tom, že se jim nedaří,“ říká Hanka.

Pro rodiče je velice důležité sám sebe v roli rodiče vnímat úspěšně. Podle výzkumů jde o velice významný faktor v celkovém pocitu životní pohody a sebehodnocení. U sólo rodičů je právě toto sebehodnocení na kriticky nízké hranici a přispívá k nízkému pocitu životního štěstí v rodinách sólo rodičů.

Tyto problémy řešily workshopy věnované komunikaci. Rodiče se zaměřovali nejen na to, jak jednat s dětmi, ale i s bývalými partnery, vlastní rodinou nebo institucemi. Díky 5měsíčnímu trvání kurzu měly účastnice možnost nové postupy průběžně ověřovat a zjišťovat, jak se jejich situace mění.

„Naučila jsem se, jak říkat věci tak, aby jim druzí rozuměli a také to, že o co si neřeknu, nemůžu čekat, že druhý udělá a užírat se tím, že se nic neděje,“ usmívá se účastnice Petra.

KDYŽ DEN MÁ MÍT 26 HODIN
Další oceňovanou aktivitou byli „zloději času“. Finančně zabezpečit, organizačně a logisticky zajistit a citově pečovat rodinu je v jednom skutečná výzva. Boj s časem je pro osamělé rodiče jednou z největších překážek. Rodiče se učili hledat časové úspory a delegovat alespoň některé ze svých povinností na okolí.

„Pocit, že nestíhám, jsem měla pořád. Byla jsem podrážděná, naštvaná na děti a na celý svět. Nikdy bych netušila, že i čas lze získat pomocí pár fíglů.  Být s malým mě pak víc baví,“ přiznává Petra, která se stará o 5letého Sebastiána.

Organizace času je klíčová pro pohodu a plynulý chod každé domácnosti, ale když jste na všechno sami, mají špatná organizace času, nesprávné návyky a nedůslednost mnohem nejcitelnější důsledky.
„A jsou to právě děti, na které stres rodičů dopadá nejvíc,“ konstatuje sociální pracovnice.

POMÁHAT JEN SÓLO RODIČŮM SAMOTNÝM NESTAČÍ

APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství se sólo rodičům věnuje dlouhodobě a zná jejich potřeby. Metodičkou kurzu byla psycholožka a dnes i ředitelka APERIA PhDr. Eliška Kodyšová, Ph.D., která k projektu říká: „Samoživitelé u nás stále žijí ve stínu vžitých předsudků, že si za svoji situaci mohou sami. Tomu často odpovídá i jejich životní pocit, který přenáší nevědomky na své děti. APERIO chce tento začarovaného kruhu přerušit. K tomu je zapotřebí pracovat nejen se samoživiteli, ale i s odborníky, a téma zároveň otevírat veřejnosti.“ Proto jako součást projektu probíhala zároveň série přednášek pro odborníky, kteří se sólo rodiči pracují. Přednášek o podpoře psychické odolnosti sólo rodičů a jejich dětí, o strategiích obživy sólo rodičů, či o současném pracovním a rodinném právu a jeho vztahu k sólo rodičům se účastnili zejména psychologové/žky, rodinní poradci/kyně, pracovníci/ice OSPOD či sociální pracovníci/ice z berounského a kladenského okresu.

Rodičovství vyžaduje dovednosti, které považujeme za samozřejmé. Někdy není úplně jednoduché být dost dobrým rodičem, ani když je rodinná situace pohodová.  Ale když rodinu zaskočí nečekaně náročná situace, jako je sólo rodičovství, nemoc dítěte nebo rodiče, dlouhodobá ztráta zaměstnání, je sobecké a krátkozraké těmto rodičům, potažmo jejich dětem, nepodat pomocnou ruku.

A CO APERIO CHYSTÁ NA PŘÍŠTĚ?

I když tento projekt skončil, i v budoucnu chystá APERIO pro sólo rodiče další podpůrné aktivity. Momentálně mohou využívat bezplatné sociálně právní poradenství v APERIO poradně na webu www.aperio.cz nebo využívat zdroj informací na portálu www.saminadeti.cz. Pro rodiče i odborníky aktuálně pilotujeme v mezinárodní spolupráci vzniklý e-learningový program Stronger Families, který bude veřejnosti k dispozici po jeho představení na červnovém kulatém stole 15. 6. 2016. Sledujte náš web a fb.

Děkujeme NROS za možnost podpořit rodiče samoživitele, jejich děti a upozornit na potřebnost řešení problému sólo rodičovství.

Statečným sólo rodičům a jejich dětem přejeme hodně štěstí.

APERIO

Rychlé odkazy

 


APERIO KURZY

ČEKÁTE MIMINKO?
Objevte naše kurzy pro budoucí rodiče

NACHÁZÍTE SE V OBTÍŽNÉ SITUACI?
Sílu vám dodá program Nové šance v Praze a Olomouci

Práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj

Nové šance


Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii
 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech Tchibo, Mall, Zoot a dalších přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na podporu APERIA. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA