Aperio

Webová poradna pro rodiče

Bezplatná poradna pro budoucí rodiče, rodiče, rodiny, sólo rodiče, rodiče se zdravotním postižením, prarodiče. Partnerské a rodinné vztahy, výchova dětí, slaďování zaměstnání a rodinného života, rodinné právo, rodiče v zaměstnání - pracovněprávní problematika, znevýhodňující/diskriminující situace na trhu práce, hledání zaměstnání a příprava na výběrové řízení, dávky státní sociální podpory.

Zodpovídáme pouze dotazy spojené s rodičovstvím a mateřstvím.

Téma: výpočet peněžité pomoci v mateřství

20.09.2017

Dobry den,
1.9.2017 jsem nastoupila zpet do zamestnani po trilete RD a od te doby mi byl zvysen plat. Zaroven jsem znovu tehotna, termin porodu mam zacatkem unora 2018 a tedy na dalsi MD budu nastupovat koncem roku 2017.
Zajimalo by me, kolik mesicu musim odpracovat, aby se mi vyssi plat projevil v dalsi PPM? Do zari jsem pobirala jen rodicovsky prispevek a behem kvetna-srpna jsem byla na DPP (mene nez 10.000,- mesicne). Promitne se to do rozhodneho obdobi? A jak by to bylo, kdybych treba musela na neschopenku pred nastupem na MD?
Dekuji moc za odpoved a preji prijemny den!

Dobrý den,

peněžitá pomoc v mateřství činí 70 %denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. rodičovská dovolená, pracovní neschopnost) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Což znamená, že výpočet peněžité pomoci v mateřství se bude odvíjet od příjmů po ukončení rodičovské dovolené a bez případné pracovní neschopnosti.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění znění.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství

Téma: nárok na dovolenou

20.09.2017

Dobry den, prosim Vas, 1.9.2016 jsem ukoncila rodicovskou dovolenou a 2.9.2016 nastoupila na mateřskou dovolenou, ktera bude trvat jeste i v roce 2017. Mam narok na dovolenou od zamestnavatele za rok 2016? A ak jo kdy pozadat o cerpani dovoleny?
Dekuji za odpoved?

Dobrý den,

předpokládám, že se jedná o rok 2017.

problematiku čerpání dovolené upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění.

Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Doba rodičovské dovolené a pracovní neschopnosti se pro účely nároku na dovolenou za výkon práce nepovažuje. Doba čerpání mateřské dovolené a doba čerpání dovolené ano.

Co se týká nároku na dovolenou za rok 2017, tak odpracovanou dobu díky čerpání mateřské dovolené splníte. Vzhledem k tomu, že v roce 2017 zameškáte více než 100 dnů díky čerpání rodičovské dovolené, dovolená se Vám bude krátit dle pravidla, které zní "Nepracoval-li zaměstnanec, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce (pracovní neschopnost, rodičovská dovolená), krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce).

Dovolenou si můžete vyčerpat jak po skončení druhé mateřské dovolené "Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle §217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět". Pozor, v době čerpání dovolené nejste chráněna proti výpovědi ze strany zaměstnavatele. Nebo lze dovolenou za rok 2017 vyčerpat i po skončení další rodičovské dovolené.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů

Téma: Vyčerpaný rodičovský příspěvek za trvání rodičovské dovolené

19.09.2017

Dobrý den,nyní jsem na rodičovské dovolené do 3 let dítěte... což bude mít v lednu 2018.Rodičovsky příspěvek již však mám vyčerpán. U svého zaměstnavatele jsem měla před nástupem na materskou dovolenou uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Nyní jsem opět těhotná... TP duben 2018.Vim, že mohu od dovršení 3 let dítěte nastoupit na nemocenskou až do nástupu na md. Je pro mě nějaké řešení, abych nebyla teď ty tři měsíce bez příjmu..tj.rijen - prosinec.Dekuji.

Dobrý den.
Pokud již máte vyčerpaný rodičovský příspěvek a čerpáte rodičovskou dovolenou, tj. nemůžete v případě pracovní neschopnosti pobírat nemocenské, není zde žádná speciální dávka pro osoby ve Vaší situaci.
Připomínám, že o vzniku pracovní neschopnosti rozhoduje lékař a nemocenské náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Pokud prvních 14. dnů pracovní neschopnosti bude spadat do období rodičovské dovolené, budete po jejím skončení pobírat rovnou nemocenské.
Můžete se pokusit najít si přivýdělek; v závislosti na výši příjmů Vaší rodiny Vám může vzniknout nárok na některou dávku státní sociální podpory, např. přídavek na dítě či příspěvek na bydlení. Na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí můžete využít aplikaci sociální poradce http://portal.mpsv.cz/soc/poradce , kde Vám po zadání vstupních údajů systém sám vyhodnotí dávky, na které byste mohla mít nárok.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky

Téma: Úprava pracovní doby

19.09.2017

Dobrý den. CHtěl bych se zeptat zda mám nárok na úpravu začátku nebo konce pracovní doby. Manželka pracuje v třísměnném provozu a já vodím syna do školky na půl sedmou V týdnech kdy má manželka raní nebo noční požaduji začátek pracovní doby od 7hodin a když má odpolední požaduji konec pracovní doby v 15hodin abych mohl syna vyzvednout ze školky.Děkuji za odpověď. M. Abrahám

Dobrý den,
dle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Povinnost zaměstnavatele vyhovět platí i pro oba rodiče zároveň, protože oba pečují o dítě.
Za vážné provozní důvody nelze v žádném případě považovat to, že se zkrácení vašeho úvazku nebo úprava pracovní doby zaměstnavateli nehodí a poněkud by mu to zkomplikovalo život, např. by musel učinit nějaká opatření. Musí se skutečně jednat o provoz, který by nemohl fungovat, pokud by se vám pracovní doba upravila, což by asi těžko zaměstnavatel "ustál". Pro posouzení vážnosti provozních důvodů u zaměstnavatele je rozhodující vyhodnocení, jaký zásah do provozu představuje úprava pracovní doby ve srovnání se situací, kdyby rodič pracoval dle původní situace. Jedná se především o případy, kdy je znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) u zaměstnavatele. Vážné provozní důvody musí být zaměstnavatel schopen prokázat a účinně obhájit, ovšem definitivní rozhodnutí může dát pouze soud. Z toho vyplývá bohužel to, že pokud bude zaměstnavatel trvat na tom, že Vám úpravu pracovní doby neumožní, definitivně Vám pomůže až soud.
V situaci, kdy má matka dítěte směny rozvržené pravidelně by asi bylo možno napevno upravit Vaše pracovní směny, v situaci, kdy se nedá přesně předem stanovit, jak bude matka směny pro příště mít, pak by optimálním řešením pro Vaši situaci bylo stanovení pružné pracovní doby, kdy byste si začátek a konec směny volil sám dle aktuální situace.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů

Téma: Společně posuzované osoby pro přídavek na dítě

19.09.2017

Dobrý den, jak je to s příspěvkem na dítě. Já jsem na škole s trvalým pobytem v Ústí nad Labem, studuji. Bratr je již přes rok pracující s trvalým pobytem s mojí mamkou u Semil, ale bydlí v pronájmu v Liberci. Má jen u ní TP. Jak je to tedy s příspěvky na dítě?... posuzovaly by se jen příjmy mamky, popř. moje a výživné? Bráchu ne, i když má TP na adrese mamky? :( (ten na nic nepřispívá, prostě nic když bydlí jinde a má jen ten TP.
Děkuji moc za odpověď. ;-)

Dobrý den,
pro posouzení nároku přídavek na dítě je podstatné, jaký je příjem společně posuzovaných osob. Okruh společně posuzovaných osob pro dávky státní sociální podpory, kam patří i přídavek na dítě, upravuje zákon č. 117/1995 Sb., O státní sociální podpoře, v platném znění. § 7 tohoto zákona mimo jiné říká, že:
Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba. Žádná z osob nemůže být posuzována jako oprávněná osoba nebo jako společně posuzovaná osoba současně ve více rodinách, jde-li o společně posuzované osoby pro účely přídavku na dítě, porodného a rodičovského příspěvku; jestliže je některá z uvedených osob společně posuzována pro účely přídavku na dítě nebo porodného, může být současně posuzována s jinými osobami jako společně posuzovaná pro příspěvek na bydlení podle odstavce 5, jsou-li splněny podmínky pro takový postup.
Společně posuzovanými osobami jsou, není-li dále stanoveno jinak,
a) nezaopatřené děti ,
b) nezaopatřené děti a rodiče těchto dětí; za rodiče se považují i osoby, jimž byly nezaopatřené děti svěřeny do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, manžel, partner rodiče nebo uvedené osoby, vdovec nebo vdova po rodiči nebo uvedené osobě a druh (družka) rodiče nebo uvedené osoby,
c) manželé, partneři) nebo druh a družka, nejde-li o rodiče posuzované podle písmene b),
d) nezaopatřené děti, jejich rodiče, pokud jsou nezaopatřenými dětmi a jsou osamělí, a rodiče [písmeno b)] těchto rodičů,

Vymezení nezaopatřenosti dítěte je v § 11 zákona o státní sociální podpoře:
(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže
a) se soustavně připravuje na budoucí povolání , nebo
b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo
c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost. Posuzování zdravotního stavu pro účely tohoto zákona upravuje zákon upravující organizaci a provádění sociálního zabezpečení
(2) Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené dítě také dítě, které je vedeno v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
(3) Za nezaopatřené dítě nelze však považovat dítě, které je poživatelem invalidního důchodu z důchodového pojištění pro invaliditu třetího stupně.

Váš bratr tak dle výše uvedeného již není nezaopatřeným dítětem, takže jej nelze zahrnout do společně posuzovaných osob, tím spíš, když ani s Vámi netvoří společnou domácnost.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky

Téma: Otcovství

19.09.2017

Dobry den.chtel bych se zeptat,zdali v pripade,ze otec nesouhlasi s narozenim ditete ma nejakou moznost jak tento problem vyresit.mam obavu,ze ma otazka vam prijde asi k smichu,jelikoz rozhodnuti je vzdy na zene,ale i presto se zeptam,jelikoz jsem se stal nejspise obeti klamu ze strany matky,ktera i pres tvrzeni,ze bere antikoncepci a deti zatim nechce,otehotnela a potrat nechce pripustit.myslim,ze vysazeni antikoncepce bylo planovane,avsak to se dokazat vazne neda.predem dekuji za odpoved.

Dobrý den,
ačkoliv se může zdát, že uvedené jednání je zavrženíhodné a nelze se s ním ztotožnit, podle práva je zcela starost každého, aby se svobodně rozhodl, zda se bude bránit početí dítěte či nikoliv a v takovém případě riskovat, že se stane otcem či matkou. Každý je povinen nést důsledky všech svých činů a tak i v tomto případě je vždy nutno počítat s důsledkem svého konání, tedy s možným zplozením dítěte. Ve stejné situaci by jste byl, kdyby žena antikoncepci skutečně brala, ale její účinek z nějakého důvodu pominul, stejně tak by bylo totéž, kdybyste se početí bariérovou antikoncepcí bránil sám, partnerka by se na to plně spolehnula a tato metoda by selhala. Nebyla by sice důvodem lež jednoho z partnerů, ale důsledkem toho, že se jeden spolehl na antikoncepci toho druhého, nikoliv na svou vlastní, by bylo společně počaté dítě. Když spolu souloží dva lidé opačného pohlaví, je nutno alespoň v minimálním procentu počítat s tím, že k početí může dojít a že tedy toto konání bude mít právní a zejména celoživotní následky. Na rozhodnutí každého je, jak moc se tomuto bude bránit či nikoliv. Rozhodně je jisté, že by jste u soudního řízení o určení otcovství s argumentem, že jste byl mylně informován o antikoncepci partnerky, neuspěl. Občanský zákoník v § 783 odst. 2 stanoví, že se má za to, že otcem je muž, který s matkou dítěte souložil v době, od které neprošlo do narození dítěte méně než sto šedesát a více než tři sta dní, ledaže jeho otcovství vylučují závažné okolnosti. Takovými závažnými okolnostmi je například neplodnost muže a v době, kdy existuje téměř dokonalá spolehlivost testů DNA, je takovou závažnou okolností i výsledek takového testu.
Máte pravdu v tom, že nemůžete nijak zabránit tomu, aby matka dítě donosila a Vy jste se stal tak otcem, ať pouze v rovině biologické či v rovině právní, pokud jeden z Vás či dítě samotné podáte návrh na určení otcovství.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo

Téma: Nahrazení souhlasu otce s osvojením

19.09.2017

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na osvojení.
Mám syna 4roky z prvního manželství a druhého 1,5roku s nynějším manželem. Manžel by si chtěl syna s předešlého manželství osvojit. Potřebovala bych vědět kam mam zajít a příp co sepsat? Může soud rozhodnout bez bývalého manzela, když se o syna nezajímá a neplatí alimenty?

Děkuji

Dobrý den,
ve Vašem případě by mohlo v úvahu připadat například zbavení rodičovských práv otce dítěte. Aby byl otec zbaven rodičovských práv, musela by být splněna podmínka, že otec svých práv dlouhodobě závažným způsobem zneužívá (například dítě týrá) či že o něj dlouhodobě neprojevuje zájem, což by mohl být Váš případ. Zbavení rodičovských práv nezbavuje povinnosti platit výživné (a už vůbec ne zaplatit případné dlužné výživné). Vždy se však bude posuzovat, zda zbavení otcovských práv je v zájmu dítěte. Nejde ale o zrušení otcovství jako takového, kdy by byl otec vymazán z rodného listu dítěte. Otce z rodného listu vymazat nelze, jediná možnost by byla, kdyby mělo dojít k adopci dítěte jiným mužem, biologický otec by souhlasil, tam by došlo k výmazu jednoho a zapsání druhého. K tomuto by dal soud souhlas jen v případě, že by to bylo v zájmu dítěte. Souhlas otce by bylo možno nahradit rozhodnutím soudu, je třeba podat k soudu návrh na tento úkon. Všechny tyto kroky jsou poměrně komplikované, doporučuje se využít právní pomoci advokáta, který má specializaci na soudní řízení týkající se poměrů k dítěti.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo

Téma: Výše PPM

19.09.2017

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně výše peněžité pomoci v mateřství na druhé dítě. Jsem zaměstnaná, prac. smlouvu mám na dobu neurčitou. U prvního dítěte (dat. nar. 24. 12 . 2014) jsem pobírala PPM nějakou částku a pak RP. Během RP jsem otěhotněla. V den nástupu na mateřskou dovolenou (15. 05. 2017) jsem zrušila na pracovním úřadě RP a začala čerpat PPM na druhé dítě. Jenže tu mám teď cca o třetinu vyšší než u prvního dítěte. Je to tak správně? Nemám pocit, že bych někde zapomněla něco nahlásit nebo zrušit, vše mám doloženo papírově.
V případě doplňujících dotazů mě, prosím, neváhejte kontaktovat.

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den,

Dobrý den,
při stanovení denního vyměřovacího základu se posuzuje příjem z rozhodného období 12 posledních měsíců, pokud v takovém období na žádný příjem nelze narazit, "couvá" se zpětně, dokud se na nějaký odpovídající příjem nenarazí. Takovým příjmem může být ale například náhrada mzdy za 5 týdnů čerpané řádné dovolené. Protože je náhrada mzdy vyplácena ve výši průměrného měsíčního výdělku a ten bývá vyšší než běžný plat, pak i denní vyměřovací základ takto stanovený může být vyšší než při výpočtu první peněžité pomoci v mateřství. Pravděpodobným důvodem bude toto. Došlo také mezi Vaším prvním a druhým dítětem ke zvýšení redukčních hranic pro stanovení denního vyměřovacího základu, což také navyšuje výslednou částku dávky. Nenapadá mne, jak byste mohla Vy sama nějakým opomenutím toto způsobit.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství

Další dotazy >>

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
- zašleme zdarma ve formátu .pdf  Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

DOKÁŽEME SE DOMLUVIT
jak posilovat schopnost dětí zvládat náročné situace

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska
Staňte se mentorkou


DALŠÍ APERIO KURZY PRO RODIČE

APERIO PRŮVODCE PORODNICEMI

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40.000,- kč

Chcete pomáhat s námi, přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.