Aperio

Diskuse > Porodnice Jindřichův Hradec

Nový kabátek není všechnoMgr. Jiřina Pouzarová 24.01.2010 17:44

Vážená paní Jano K., souhlasím s názorem, že člověk vzdělaný nemusí být vždy inteligentní, ale nechápu, jakou to má souvislost s ambulantním porodem? Ten patří ve vyspělých zemích ke standardní nabídce porodnických služeb. V Rakousku rodí doma 2 % žen (podobně jako u nás, ale porod doma je tam hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Možnost ambulantního porodu je tam hojně využívána (otevřete-li stránky www.hebammen.at, dočtete se, že porodní asistentky nabízejí péči po ambulantním porodu).
Ve vyspělých zemích nabízejí zdravým ženám službu také porodní domy, které stojí zpravidla mimo nemocnici a vybavením připomínají spíše domácí prostředí než nemocnici. Žena tam porodní s porodní asistentkou a za několik hodin odchází s miminkem domů.
Také u nás existuje porodní dům, v Praze 4 a založila ho porodní asistentka Zuzana Štromerová. V březnu 2009 vyhrála u Městského soudu v Praze spor v Ministerstvem zdravotnictví ČR, které jí odmítlo udělit licenci k vedení porodů v porodním domě. (Ministerstvo se proti rozsudku odvolalo). Porodní dům má i své internetové stránky - www.pdcap.cz
V MF DNES dne 20. 3. 2009 vyšel článek Soud dal šanci porodu doma. Autorka Radka Wallerová psala, že v ostatních částech republiky by mohly být alternativou porodního domu ambulantní porody. V Česku se zatím neprosadily.
S autorkou zcela nesouhlasím, některé osvícené porodnice (Č. Budějovice, Č. Krumlov, ambulantní porod je možný ve všech brněnských porodnicích) porod umožňují. Neplatí to ovšem o porodnici v JH, protože zde pracují zdravotníci se zastaralými, zkostnatělými názory, kteří nejdou s trendy moderní doby. Jsem optimistka a věřím, že až budou naše děti přivádět na svět své potomky, budou u nás existovat porodní domy a ambulantní porod bude též patřit ke standardní nabídce porodnických služeb.

Zpět na diskusi k článku

Zpět na stránku Porodnice Jindřichův Hradec