Aperio

Diskuse > Porodnice Hořovice

Nesouhlasím s Vaším názorem ohledně ambulantního poroduJiřina 26.06.2010 17:17

Milá paní Andreo, jsem ráda, že jste byla v hořovické porodnici spokojena a umožnili Vám porodit koncem pánevním fyziologicky. Tak by to mělo být, v zahraničí je takový porod považován za fyziologický, jenom v Česku si lékaři usnadňují situaci a provedou císařský řez.
Nemohu však souhlasit s Vaším názorem ohledně ambulantního porodu. Sama jsem ambulantně porodila (nikoliv v Hořovicích) a mám s ním ty nejlepší zkušenosti. Samotný porod proběhne pod odborným dohledem v nemocnici, pobyt ve zdravotnickém zařízení se omezí jen na nezbytně nutnou dobu a matka se zdravým miminkem se vracejí za pár hodin do svého prostředí. Večer jsme už ležely v naší posteli a vedle nás ležel můj manžel a táta mé dcerky, nikoliv cizí ženské. Třeba v Rakousku rodí doma jen 2 % žen (na rozdíl od ČR je tam porod doma hrazen z veřejného zdravotního pojištění), ale ambulantní porody jsou tam hojně využívány. Jedna francouzská zdravotní pojišťovna proplácí klientkám, které porodily doma nebo ambulantně, finanční bonus, protože ty klientky ušetřily pojišťovně nemalé peníze.
S hořovickou porodnicí osobní zkušenost nemám, jen v době těhotenství jsem se prostřednictvím e-mailové pošty dotázala pana primáře Klána, zda je možný ambulantní porod, a upozornila ho, že těch 72 hodin, kdy "musí" zdravý novorozenec zůstat v porodnici, je jenom doporučení MZd ČR, nikoliv zákon. Odpověděl mi (cituji): "Jsme malé zdravotnické zařízení, které si nemůže dovolit nerespektovat doporučení MZd ČR, a v podstatě je i chceme respektovat." Za necelý rok tato nemocnice zadržela zdravé dítě matce, která chtěla odejít se zdravým synem po několika hodinách po porodu domů...
Jsem optimistka a věřím, že až budou naše děti přivádět na svět své potomky, bude ambulantní porod patřit k běžným nabídkám porodnických služeb.

Zpět na diskusi k článku

Zpět na stránku Porodnice Hořovice