Aperio

Diskuse > Porodnice Praha 2 - Apolinář

Apolinář nikdy víceMarkéta 16.09.2012 14:05

Rodila jsem zde v roce 2010. Personál byl povětšinou velmi příjemný, jak přímo u porodu, tak na novorozeneckém oddělení, ale tím klady končí. Porod v této porodnici nemá s přirozeností nic společného, volbu této porodnice považuji za svou velkou chybu a omyl.
Konkrétně: bylo zde tehdy dost plno (ale myslím, že je to obvyklý stav), takže jsem z kapacitních důvodů musela začít rodit (9 hodin) na novorozeneckém oddělení, kam se mnou nepustili partnera. Což znamenalo rodit úplně sama celou noc na studené chodbě (leden). Další doba porodní strávená v ohavných společných sprchách byla taktéž výživná - opět bez pomoci. Když jsem upozornila asistentku, že už asi opravdu rodím, a že se to asi nemá stát do záchodu, řekla mi, že mám minimálně ještě hodinu čas. No, pravdu jsem měla já. Až od této chvíle se mnou byl partner, na sále, který je otevřeným průchoďákem, kde nás tehdy rodilo mnoho najednou. Závěr byl už rychlý a porod dopadl dobře, bez epidurálu a dokonce i nastřižení, ale jako celek to hodnotím z hlediska prostředí a zacházení jako naprosto otřesný zážitek. Myslím, že jsem fyziologicky porodila spíše "navzdory", jakobych snad uměla zapnout nějakou vnitřní sílu, která mi umožnila neřešit, v jak nepříjemném prostředí jsem. Bonding tady neexistuje, sice dítě na chvilku přiloží, ale už omyté a v dece, pak vám ho nejmíň na dvě hodiny vezmou, no - z mého dnešního pohledu katastrofa. Na nějakou diskusi o přirozenějším běhu věcí tady myslím nejsou zvědaví, při začátku porodu jsme od vrchní novorozenecké sestry slyšely i větu: "my to tady takto děláme už 40 let a nebudeme to kvůli vám měnit". V té době jsem ale ještě byla úplně pitomá, takže jsem se nedokázala bránit, dnes už tu ochotu žen v takovýchto podmínkách rodit moc nechápu. Šestinedělí děs běs, sice vcelku milé sestry, ale zvyky jako za socialismu - dítě mi na první noc neustále chtěly odnášet, nezbytností je tam vážení po každém kojení, koupání, atd.
A jako tečku: v nikterak "alternaticním" porodním plánu jsme měli, že nechceme očkovat proti TBC (dnes už se nedělá), přesto dítě naočkovali, a to ve chvíli odběru z patičky, takže jsem tomu ani nemohla zabránit, nevěděla jsem to. Nikdo se nám neomluvil. Dcera je dnes vážně nemocná a je možné, že i očkování na to mělo svůj vliv.
Každé, která ví, že chce rodit přirozeněji a s bondingem, bych Apolináře NIKDY nedoporučila. Já byla tehdy bohužel zoufale neinformovaná a jako stará prvorodička se obávala, že je dobré mít na blízku novorozeneckou JIP. Nedošlo mi, že se rodí převážně "hlavou", a že špatným výběrem porodnice mohu svému dítěti ublížit mnohem víc.

Zpět na diskusi k článku

Zpět na stránku Porodnice Praha 2 - Apolinář