Aperio

Diskuse > Porodnice Praha 2 - Apolinář

Porod v listopadu 2013Alena 22.11.2013 12:49

První dobu porodní trávíte s porodní asistenkou, takže opravdu záleží na tom, koho dostanete a zda-li její přístup přispěje k Vaší psychické pohodě. U svého porodu jsem měla pocit, že naše porodní asistentka u nás mohla trávit více času a být méně odtažitá. Své vstupy na porodní box omezila nejdříve na nabídku možnosti úlevy v podobě různé medikace a zapínání a vypínání monitoru. S postupem času začala být přátelštější. S příchodem MUDr. Julie Dudášové, mladé usměvavé a velmi přátelské lékařky se atmosféra okamžitě uvolnila. Představila se, usmála se, vše laskavě a trpělivě vysvětlila, a ujistila mě o tom, že to půjde jako po másle. A od té doby také šlo. Po krátkém nácviku tlačení už to byla jen chvíle do zdárného porodu. Miminko mi na mou žádost ihned přiložili a na porodním boxu se mnou zůstalo další hodinu a půl. Mezitím jsem porodila placentu a povedl se i pokus o první nakojení. Celou tu dobu jsem byla neustále chválena lékařkou a to mi pomáhalo nejvíc. Vřele ji doporučuji. Je úžasná.
Mezi nevýhody U Apolináře určitě patří porodní boxy, které nemají jakoukoli zvukovou clonu, slyšíte kolem další rodičky, zdravotnický personál, telefonující lékaře, sem tam vám do boxu vstoupí kdosi, odnese zdravotnický materiál ze skříňky a beze slova zase odejde, intimní atmosféra to opravdu v žádném případě není. Na tak špičkové pracoviště bych čekala alespoň větší ohleduplnost. Ta je zadarmo a nestojí nemocnici nic.
Oddělení šestinedělí (P3) se vyznačovalo vyloženou vlídností personálu. Se vším poradili, pomohli, naučili, motivovali, měla jsem pocit, že si svou práci přes všechen ten shon užívají. Byli iniciativní, vstřícní a milí. Šlo o péči v pravém slova smyslu. Škoda jen, že nemocniční režim je více přizpůsoben právě nemocnici spíše než maminkám a dětem. Měření teploty v ranních hodinách, omezený čas na jídlo, vážení, vizity, činnosti, které se překrývají, ale vy je musíte stihnout jsou leckdy zbytečně stresující. Návštěvní chodba s permanentním průvanem, kam vás vyženou, protože na pokoje návštěvy nesmí by také šla upravit. Minimálně tím, že se zavřou velké prosklené dveře do dalších chodeb. Stejně tak jako skladba jídla na šestinedělí. Podivná bílá káva, kterou jsem naposledy pila v mateřské školce, kyselé jablko, pomeranč, buřtguláš, bílé pečivo by jistě šly nahradit vhodnějšími potravinami.
Apolináři ubírá body především prostředí, ve kterém se rodí, shon, který tam panuje, špatně vymyšlený systém, který dovoluje vytvořit z porodního boxu průchozí prostor, dále poruchy v budově (např. po mém porodu netekla teplá voda a na oddělení šestinedělí mi oznámili, že neteče žádná voda, porucha potrubí byla odstraněna zhruba za 60 min.) V první době porodní by mohly být k dispozici např. analgetické čípky, leckdy větší komunikace a vstřícnější přístup ze strany některých porodních asistentek (polohlasné podivování se nad porodním plánem není známkou profesionality).
Naopak velmi oceňuji lidský přístup především lékařky Julie Dudášové a po úspěšném porodu i porodní asistentky, které o mne pečovala i posléze a dále personálu na oddělení šestinedělí P3. Jejich péče byla ukázková.

Zpět na diskusi k článku

Zpět na stránku Porodnice Praha 2 - Apolinář