Aperio

Odpověď na příspěvek

Osobní přístup jen na okoMarcelita 15.12.2014 23:31

V Hořovicích jsem rodila v únoru 2014 své první dítě. Dlouho jsem zvažovala porodnici a díky pověsti o osobním přístupu blíže k přirozenému porodu jsem vybrala Hořovice navzdory 50 km vzdálenosti. Nejprve jsem přijela na rutinní kontrolu na gynekologii v 9. měsíci, což byla nepříjemná zkušenost. Zeptala jsem se, s kým můžu probrat porodní plán. Hlupačka, antagonistický doktor mě okamžitě uzemnil: zde je gynekologie, čeká za Vámi řada dalších, přineste si jej v den porodu. O nic se nazajímal, pouze, zda je dítě hlavičkou dolů. Hodila jsem to za hlavu a domluvila si konzultaci na porodnici. Ochotná vrchní sestra mi přidělila sestřičku, která se mi bude chvíli věnovat. Vytáhla jsem porodní plán a probrala jej. Sestra byla milá a profesionální, prostory porodního sálu velmi hezké. Toť vše. Ráda bych vypíchla: "porodní poloha je pouze v leže na lehátku". Proč je tedy v dotazníku aperio zaškrtnuto "volba polohy"???

Porod naštěstí dopadnul dobře, ale jen proto, že nade mnou strážili andělé.
2. doba porodní trvala hodinu a půl a celou dobu jsem byla "napíchnutá" na oxytocínu, protože jsem měla nepravidelné kontrakce a tak bych "nikdy neporodila". Po hodině jsem byla extrémně vyčerpaná a už neměla sílu tlačit. Přemýšlela jsem, co se stane, když jim řeknu, že už nemůžu. V tu chvíli jsem si uvědomila, že přijdou na řadu kleště. Začala jsem tedy tlačit tak, že jsem zatahovala hýžďové svaly a tlačila na kostrč. Pohnulo se to, pak přišel nástřih a dcerka přišla díky bohu na svět. Bohužel za asistence neskutečně nepříjemné MUDr. Křenkové. Nevěřila jsem jí nos mezi očima. Držela pupečník a letmo pronesla: "Myslím, že pupeční šňůra již dotepala, že ano?? Můžeme přestřihnout.Rutina. Nuda. Ach ty "přírodní otravné rodičky". Její šití opravdu bolelo. To, že 5 minut hledali nitě, se může stát a oproti tomu přístupu nebyl problém.

Nyní zpětně vím, že tak dlouhá II. doba porodní je absurdní. Kde byla chyba. Začala jsem tlačit, když jsem ještě nebyla otevřená? Měla jsem být ve vzpřímené poloze, protože se dítě vracelo v leže nazpět a tlačení nemělo efekt? Nebyla jsem uvolněná? Nevím, ale jsem šťastná, že i když mám dodnes problémy s kostrčí a blokádu beder, dítě přišlo na svět, jak mělo.

Co ale dobře není, že jsem zjistila, že jsem špatně sešitá, nemám spojený rozstřižený sval, a proto to bolí a nejsem schopná sexu. Cesta nápravy: rozstřižení a sešití nebo mnou hrazená léčba. Děkuji, paní doktorko, určitě na Vás nezapomenu. O tom, že jsem zaslechla, že paní doktorka měla pár let zákaz porodů, raději pomlčím.

Šestinedělí? Kojení se naštěstí skvěle rozběhlo, i když se dítě na sále nemohlo přisát, protože jsem dostala zákaz se nazvednout. Vleže na zádech se dítě opravdu nepřisaje. Nikdo mi ale neporadil. Měla jsem naštěstí nastudováno, jak na to. Sestry byly sarkastické a věčně z maminek dělaly blbce. Byla jsem ráda, když jsem odjížděla. Dostala jsem do ruky certifikát o datumu a času porodu, kde byl uveden špatný čas. Sestra mě odbyla, že je to jen papír a že to nikdo nebude přetiskávat. Napravila to až paní vrchní sestra, které jsem o přetisk napsala.

Nejlepší na celé porodnici bylo jídlo. Očekávala jsem hnus a bylo opravdu skvělé.

A abych byla férová, shrnu plusy i mínusy:

PLUS: krásné prostory porodního sálu, prodiskutování porodního plánu (i když skončíte pod jejich vedením), skvělé jídlo, menší porodnice - rodinná atmosféra, po porodu jsme měli téměř hodinu s miminkem o samotě, personál aktivně nenabízí epidurál.

MíNUS: ve sprše nebylo madlo, tudíž jsem se při kontrakcích neměla za co chytit, a tudíž se přestala sprchovat, tlak na čas porodu - napíchnutí na oxytocín pro pravidelné kontrakce - mně osobně to vyčerpávalo, ale je možné, že mi to pomohlo, nutnost strávit porod vleže, nepříjemný personál sester, na pokoj pořád někdo courá, nepředstaví se, na rodičku nikdo nebere ohled, že je unavená, apod, kojení podle mě nebylo vysvětleno.

Do Hořovic už podruhé nepojedu, ale uvědomila jsem si horší věc, a sice, že v ČR nikdy nevyhrajete, protože porod bude vždy pod kontrolou lékaře, a tudíž medikamentů. A proto, porodnice, nebuďtě pokrytečtí a nehlaste, že jste pro podporu kojení a pro přirozené porody. Někdo mi řekl, že Hořovice jsou takové jen "na oko". Je to pravda. Pro příště mě bude stačit, když mě dobře sešijou a nebudou mi lhát.

Antispamový test, opište prosím text:

raptcha.png


Zpět na diskusi k článku

Zpět na stránku Porodnice Hořovice