25. 11. 2021
Studie ukazují, že u těhotných žen je vyšší riziko horšího průběhu onemocnění covid-19. Ve stanovisku České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti (ČLS) Jana Evangelisty Purkyně (JEP) a České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP z 3. 6. 2021 se uvádí: „Těhotné ženy nejsou oproti ženám ve stejné věkové skupině více ohroženy nákazou covid-19, mohou však mít závažnější průběh onemocnění. U většiny těhotných žen je průběh onemocnění covid-19 asymptomatický nebo lehký. Vyšší riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 mají těhotné ženy ve třetím trimestru těhotenství. Dalšími rizikovými faktory závažného průběhu onemocnění covid-19 v těhotenství jsou: věk nad 35 let, obezita, pregestační diabetes mellitus, preexistující hypertenze a jiná chronická onemocnění. Těhotné ženy s onemocněním covid-19 ve třetím trimestru těhotenství mají při porovnání s těhotnými ženami bez covid-19 vyšší riziko předčasného porodu, proto by očkování v těhotenství nemělo být odkládáno.“
Dne 27. srpna 2021 Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti (ČLS) Jana Evangelisty Purkyně (JEP) vydala aktualizaci svého stanoviska, kde doporučuje očkování těhotných žen: „Gravidní ženy mají proti netěhotným ženám stejného věku zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 včetně úmrtí. Covid-19 zvyšuje riziko předčasného porodu a dalších perinatálních komplikací.
Očkování se též doporučuje ženám, které těhotenství plánují. Po vakcinaci není nutné odkládání gravidity. Očkování je možné také u žen, které podstupují léčbu neplodnosti. Vakcíny nemají žádný negativní vliv na plodnost žen ani mužů.“
U těhotných a kojících žen s dalším zdravotním nebo profesním rizikem by se k očkování mělo přistupovat po individuálním zvážení prospěchu a rizika vakcíny.
Srovnejte profily porodnic, hodnocení od rodičů a vyberte si to správné místo pro narození dítěte.
Kompletní kurz předporodní přípravy. Náš nejoblíbenější!
V článku na webu mamila.sk, který se věnuje tématu očkování kojících žen, se můžete dočíst, že americká agentura FDA, která schválila vakcínu proti covidu-19, nezakazuje očkování kojících žen. Není jediný vědecký důkaz, který by potvrzoval, že by bylo nutné ukončit kojení u žen, které jsou vakcínou očkované. Bezpečnost a rizika vakcíny jsou pro kojící ženy stejné jako u všech ostatních lidí. Lipidové částice s mRNA nemají potenciál se dostat do mateřského mléka. Navíc bílkovina, která se v rámci tohoto procesu vytvoří, je příliš velká na to, aby se do mateřského mléka dostala.
Doporučujeme ověřovat si informace ohledně očkování z důvěryhodných zdrojů. Data se zatím sbírají a kolem tématu koluje řada nepodložených informací.
Jednou z nich je například tvrzení, že očkování proti nemoci covid-19 může způsobit neplodnost. „Důvodem má být to, že struktura RNA koronaviru, resp. jeho protein, je podobný struktuře děložní sliznice, která tak může být očkováním postižena. Každá buňka živého organismu je vybavena určitým složením proteinu. Obsah proteinu ve viru se však liší od struktury proteinů lidského těla, a tedy i děložní sliznice. Očkovací látka nemůže působit na změnu děložní sliznice, a tedy zasahovat do plodnosti lidského organismu,“ vysvětluje MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.
Podobně se vyjadřují i Alice Lu-Culligan, studentka lékařské fakulty Yaleovy univerzity, a profesorka imunobiologie Akiko Iwasaki v článku publikovaném v The New York Times: „Náš tým porovnal spike protein koronaviru s placentárním syncytinem-1 a nenašli jsme žádnou významnou podobnost mezi jejich aminokyselinovými sekvencemi. Analyzovali jsme sérum žen s covidem-19 a nezjistili jsme žádnou reakci mezi protilátkami pacientů a proteinem syncytin-1. Rovněž neexistují žádné důkazy nebo zprávy o neplodnosti u žen, které se zotavily z covidu-19, navzdory milionům infikovaných. Naopak, ženy otěhotněly po infekci koronavirem i po očkování. Patří mezi ně očkované ženy, které otěhotněly během účasti na klinických studiích vakcín. (…) Obáváme se, že ženy, které váhají s očkováním, podceňují riziko nemoci covid-19 a přeceňují riziko vakcín. (…) Pro každou ženu, která je těhotná, kojí nebo se snaží otěhotnět, je onemocnění covid-19 téměř jistě nebezpečnější než očkování.“
Aktualizováno 25. 11. 2021
V Aperiu máme pro nastávající rodiče řadu podpůrných služeb.
Prožijte s námi příchod svého děťátka na svět s respektem a bez zbytečného stresu. Protože na tom, jak přicházíme na svět, záleží.
Stáhněte si knihu Těhotenství – laskavě, s respektem a prakticky. Nechte se inspirovat, uklidnit i poučit. Zdarma PDF verze a audiokniha.
Přehledné a čtivé shrnutí právních předpisů souvisejících s rodičovstvím. Nebojujte se zákony, využijte je ve svůj prospěch!
Kde všude je potřeba nahlásit narození dítěte. Kdo má nárok na porodné a jak o něj můžete zažádat.
Číst celý článek
Jsou z vás rodiče! Přemýšlíte, co rodičovství znamená pro váš život a jak v téhle roli obstát co možná nejlépe?
Číst celý článek
Kdy oznámit těhotenství zaměstnavateli? Na jaké pracovní podmínky máte v těhotenství nárok?
Číst celý článek
Láká vás být lektorkou? Připravili jsme odpovědi na to, co vás nejvíc zajímá.
Číst celý článek
Jak příchod dětí ovlivňuje partnerský vztah: Tipy, jak udržet lásku i během náročného rodičovství.
Číst celý článek
Téměř polovina novorozenců je v českých porodnicích dokrmována. Jaký vliv má kvalita podpory na úspěšnost kojení a jaké zkušenosti sdílí rodiče?
Číst celý článek
Sdílejte tento článek s přáteli