18. 1. 2024
Přehledné a čtivé shrnutí právních předpisů souvisejících s rodičovstvím. Nebojujte se zákony, využijte je ve svůj prospěch!
Zaměstnavatel má povinnost rodičovskou dovolenou zaměstnanci či zaměstnankyni poskytnout v takovém rozsahu, o jaký požádají. Připomeňme si § 196 zákoníku práce: Rodičovská dovolená: „K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Žádost podává zaměstnanec alespoň 30 dnů před nástupem na rodičovskou dovolenou, nebrání-li tomu vážné důvody na jeho straně; žádost musí obsahovat dobu trvání rodičovské dovolené a lze ji podávat i opakovaně.“
Pracovní smlouva se v těchto případech nemění, rozsah úvazku i druh práce matce i otci dítěte zůstávají.
Zároveň oba rodiče neztrácejí kontakt se svou profesí a oba mohou pečovat o své děti. Přerušované čerpání rodičovské dovolené klade zvýšené nároky na organizační pokrytí chybějící pracovnice či pracovníka ze strany zaměstnavatele a na vypořádání se s administrativními povinnostmi zaměstnavatele. Nestandardní způsoby čerpání RD nebudou zřejmě vyhovovat všem zaměstnavatelům nebo budou u některých profesí hůře aplikovatelné. Na druhé straně zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost respektovat žádost zaměstnance/zaměstnankyně o rodičovskou dovolenou v rozsahu, o jaký si požádá.
V této souvislosti je třeba uvést, že stejného výsledku, tedy možnosti pracovat jen určitou část týdne či měsíce, lze dosáhnut i tak, že bude se zaměstnavatelem dohodnuta změna úvazku a rozvržení pracovní doby. Vzhledem k tomu, jak administrativně náročné pro zaměstnavatele je přerušované čerpání RD, doporučujeme navrhnout mu nejprve jednodušší variantu, tedy změnu úvazku a rozvržení pracovní doby. A teprve pokud této žádosti nevyhoví, tak podat žádost o přerušované čerpání rodičovské dovolené.
Zásadní rozdíl je v tom, že se změnou úvazku musí zaměstnavatel souhlasit vyjma situace, kdy takové úpravě brání vážné provozní důvody, zatímco u žádosti o čerpání rodičovské dovolené zaměstnavatel prakticky vyhovět musí vždy.
Upozornění: Je třeba zdůraznit, že v době výkonu práce, kdy není čerpána rodičovská dovolená, nejsou zaměstnanec či zaměstnankyně chráněni před výpovědí ze strany zaměstnavatele. Soudní judikatura k těmto formám čerpání dovolené zatím neexistuje.
Na více než 300 stránkách najdete vzory smluv a žádostí, příběhy rodičů a konkrétní doporučení, jak v různých situacích postupovat.
Zadejte svůj dotaz online v naší právní a psychologické poradně pro rodiče. - Pracovní a rodinné právo - Sociální zabezpečení rodiny - Psychologické otázky
Vánoce bez stresu a finančních starostí: Poradíme, jak na to
Číst celý článek
Jak příchod dětí ovlivňuje partnerský vztah: Tipy, jak udržet lásku i během náročného rodičovství.
Číst celý článek
Přečtěte si, jak se mění chování a myšlení dospívajících a jak s nimi mluvit.
Číst celý článek
Jaké jsou nejrozšířenější mýty? Posvítili jsme si na ně s psycholožkou Eliškou Kodyšovou.
Číst celý článek
Nejste si jistí, jestli je vaše dítě na školu zralé? Poradíme vám, co vše zvážit a kam se obrátit o radu.
Číst celý článek
Rodiči zůstáváte i po rozchodu. Poradíme vám, jak zvládnout komunikaci s bývalým partnerem či partnerkou a na co si dát pozor, aby se děti netrápily.
Číst celý článek
Sdílejte tento článek s přáteli