Jaká je asi žena, která si vybere povolání dětské zdravotní sestry? Laskavá, trpělivá a s velkým srdcem? Taková je i Lenka Trešlová, naše lektorka předporodní přípravy. Porody jí doslova změnily život a nastartovaly její profesní dráhu novým směrem.

„Po svých třech porodech a úplně jiném životě s dětmi jsem toužila vrátit se do zdravotnictví jinak,“ vypráví Lenka. „Chtěla jsem pracovat osobněji, než když jsem měla na jednom oddělení na starosti mnoho dětí.“

Od dětí k porodům

A proto si udělala kurz pro duly a začala doprovázet k porodu. „Tak jsem byla s rodičkami v osobnějším kontaktu před porodem, při porodu i po porodu, říká Lenka. „Zároveň jsem zjišťovala, co se jim u porodu líbilo a co jim naopak vadilo,“ vysvětluje Lenka, které se tak otevřela další oblast zdravotnictví z nového úhlu pohledu.

Rodiče zároveň jako dula na porod připravovala. „Individuální příprava mi nedělala problémy. Lákala mě i představa skupinového předporodního kurzu, ale necítila jsem se dostatečně pedagogicky vybavená k tomu, abych kurzy mohla lektorovat,“ přiznává. Vést kurz tak, aby byl záživný pro všechny účastníky, měl jasnou strukturu a oslovil ženy i muže různého nastavení, totiž není nic lehkého. Lektorování je řemeslo, které vyžaduje určité dovednosti, znalosti a zkušenosti. „Prošla jsem tedy kurzem Aperio pro lektorky předporodní přípravy s úmyslem zjistit, jak na to. Díky kurzu jsem si sestavila svůj vlastní předporodní kurz od A až do Z se všemi detaily, jako jsou praktická cvičení či meditace ve třech pro mámu, tátu a miminko v bříšku,“ vzpomíná Lenka.

Jak se naučit učit?

V kurzu Lenku vedli profesionálové a profesionálky z oboru, kteří jsou navíc sami zkušenými lektory a lektorkami, takže dostala opravdu kvalitní průpravu v tom, jak postavit a vést skupinový kurz. „Mohla jsem si lektorování vyzkoušet nanečisto a dostat zpětnou vazbu od lektorů a lektorek i od kolegyň z kurzu.

Za kritiku jsem byla moc ráda.“ Lenka v Aperiu úspěšně získala certifikát a také nabídku spolupráce.

„Teď v Aperio vedu víkendové kurzy předporodní přípravy. Zároveň doprovázím ženy k porodu a mohu tak párům na kurzu předat reálné zkušenosti z jednotlivých porodnic,“ pochvaluje si Lenka. Vlastní porody ji přivedly z dětského oddělené do porodnic. Díky zkušenostem u porodů se pak dostala až k lektorskému kurzu a vedení předporodních kurzů v Aperiu. Ale něco v jejím životě zůstává beze změny – pořád je laskavá, trpělivá a má velké srdce.

Přihlášky do Akademie pro lektorky předporodní přípravy právě přijímáme. Nebojte se přihlásit! Uvědomujeme si, že v době mimořádných opatření nikdo nevíme, co bude za pár měsíců. Zůstáváme flexibilní v otázce termínů, nastavení splátek i případného vracení zálohy. Jsme v tom společně!

Přihlaste se ještě dnes!