Bezplatná krizová Linka pro mámy a táty pomohla v prvním roce téměř stovce rodičů a od ledna 2020 rozšiřuje provoz. Nově se tak rodiče v těžké situaci dovolají na linku 739 416 408 jak každé pracovní pondělí, tak i ve čtvrtek od 11 do 16 hodin.

O PRÁZDNINÁCH JE LINKA V PROVOZU VŽDY V PONDĚLÍ A VE ČTVRTEK OD 13 DO 16 HODIN.

„Potvrdilo se nám, že je to služba, kterou rodiče potřebují,“ vysvětluje Silvie Novotná, metodička Aperio pro oblast poradenství. „Rodiče, kteří se ocitli například v partnerské krizi, mají vleklé spory po rozchodu nebo řeší výchovné problémy, akutně potřebují podporu, ale ta většinou není dostupná ihned,“ upozorňuje Silvie Novotná. „V některých lokalitách je psychologická pomoc zcela nedostupná. A pro rodiče menších dětí je často nereálné jet do krizového centra ve vzdáleném městě. Překážkou jsou i velmi dlouhé objednací lhůty,“ vysvětluje.

„Kolegyně na lince mají trénink v krizové intervenci. A volajícím pomáhají odložit silné emoce, zastavit se a rozmyslet další kroky,“ popisuje Miloslava Kramná, koordinátorka poradny. „Když je rodičům těžko nebo se v rodině něco náročného děje, je potřeba ošetřit nejprve rodiče, a díky tomu se pak uleví i dětem. Krizová linka je pro tyto účely nejvíc nízkoprahová služba, za kterou rodiče nemusejí nikam jezdit. Stačí vytočit číslo a někdo tu pro vás je, ať jste kdekoliv,“ doplňuje Silvie Novotná.

Za první rok fungování poskytla linka čistého času 2879 minut (tj. 48 hodin) telefonických konzultací. Nejčastěji se na poradkyně obraceli rodiče se vztahovými problémy a otázkami kolem uspořádání péče o děti po rozvodu, a to v 50 % dotazů. Dotazy můžou rodiče posílat i přes webový formulář. Vedle psychologické poradny provozuje Aperio i bezplatnou sociálně právní poradnu.

O prvním roce fungování Linky po mámy a táty jsme mluvily v pořadu České televize Sama doma. Podívejte se.

Ilona Kleníková a Miloslava Kramná z Aperio v pořadu Sama doma