Mateřská není dovolená, ale pěkná dřina. Navíc maskovaná jako nejkrásnější čas vašeho života. Jak ji zvládnout a nevyhořet? Zjistěte, co radí psycholožka Eliška Kodyšová.

Aby pro vás mateřská dovolená opravdu byla šťastným obdobím, potřebujete o sobě uvažovat jako o vrcholovém manažerovi. Co dělá takový manažer? Možná to vypadá, že zachraňuje svět aspoň dvacet hodin denně (úplně jako žena na mateřské). Ve skutečnosti dělá jen to, v čem je nepostradatelný. Jinak deleguje a hledá chvíle a způsoby, jak si nabít baterky. Ví, že čas, který věnuje sobě, se mu vyplatí – a to samé platí i o vás. Bez výčitek si dělejte čas na sebe.

Zkuste naše tipy
  • Nemusíte jezdit do Amazonie, abyste objevili své JÁ. Ani platit koučům tisíce za hodinu jejich času. Stačí, když zkusíte občas objevit toho člověka, kterým jste byla před narozením dítěte. Zajděte si s kamarádkou na kafe a mluvte (aspoň chvíli) o něčem jiném než o dětech. Přečtěte si knihu, která vás bude bavit. Nebo jděte cvičit – cokoli, co vás bavilo, vás bude bavit znovu. Bude to sice jiné, ale to nevadí.
  • Hledejte lidi, kteří vám mohou pomoci – tatínkové jsou taky rodiče a babičky jsou často velmi motivované se zapojit do péče o miminko. Pokud si to můžete dovolit a blízcí lidé na hlídání vám chybí, zaplaťte si hlídačku. Nebo se domluvte s kamarádkou a pohlídejte si děti navzájem. 
  • Zkuste meditaci a mindfulness. I deset minut denně udělá zázraky. Pokud totiž věnujete čas tomu zjistit, jak se vlastně cítíte a co se s vámi děje, budete vnímavější nejen vůči vlastním potřebám, ale i k potřebám dítěte. 
Zveme vás na festival!

O tom, jak nevyhořet na mateřské dovolené, bude Eliška Kodyšová přednášet v rámci festivalu o dušením zdraví OKOfest ve čtvrtek 10. září od 16 hodin v Praze. Tak se stavte načerpat inspiraci!

Jak nevyhořet na mateřské dovolené

 

A nezapomeňte na základní pravidlo unavených rodičů: Když nestíháš, tak rozhodně nepřidávej.

8. 9. 2020

Ilustrace: Štěpánka Bláhovcová