V současné době se už mohou nechat očkovat proti covidu-19 ženy pracující ve zdravotnictví a ve školství. Jak ale mají postupovat, pokud jsou těhotné, nebo kojí?

Podle Covid portálu Ministerstva vnitra dostupná data neumožňují posoudit účinnost a bezpečnost mRNA vakcín v těhotenství ani při kojení. Ale u žen, které otěhotněly v průběhu klinických studií, se neobjevily žádné varovné signály.

U těhotných a kojících žen s dalším zdravotním nebo profesním rizikem by se k očkování mělo přistupovat po individuálním zvážení prospěchu a rizika vakcíny. 

V článku na webu mamila.sk, který se věnuje tématu očkování kojících žen, se můžete dočíst, že americká agentura FDA, která schválila vakcínu proti covidu-19, nezakazuje očkování kojících žen. Není jediný vědecký důkaz, který by potvrzoval, že by bylo nutné ukončit kojení u žen, které jsou vakcínou očkované. Bezpečnost a rizika vakcíny jsou pro kojící ženy stejné jako u všech ostatních lidí. Lipidové částice s mRNA nemají potenciál se dostat do mateřského mléka. Navíc bílkovina, která se v rámci tohoto procesu vytvoří, je příliš velká na to, aby se do mateřského mléka dostala.

Více informací o očkování proti covidu-19 najdete zde (zdroj textu):

https://covid.gov.cz/situace/informace-o-vakcine/kdo-se-nemel-nechat-ockovat

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/veda/ockovanie/?fbclid=IwAR3Xn39EyTVpKejk5Fl91kR7vrhXiBmqlgxZccxnVrzvSPkLy0_aS67j2F0

http://www.kojeni.cz/novinky/prohlaseni-abm-k-problematice-ockovani-proti-covid-19-pri-kojeni/