V současné době je očkování proti covidu-19 dostupnější stále širší věkové skupině a registrovat se mohou všichni dospělí. Jak ale mají postupovat těhotné a kojící ženy? 

Očkování těhotných žen

Studie ukazují, že u těhotných žen je vyšší riziko horšího průběhu onemocnění covid-19. Ve stanovisku České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti (ČLS) Jana Evangelisty Purkyně (JEP) a České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP z 3. 6. 2021 se uvádí: „Těhotné ženy nejsou oproti ženám ve stejné věkové skupině více ohroženy nákazou covid-19, mohou však mít závažnější průběh onemocnění. U většiny těhotných žen je průběh onemocnění covid-19 asymptomatický nebo lehký. Vyšší riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 mají těhotné ženy ve třetím trimestru těhotenství. Dalšími rizikovými faktory závažného průběhu onemocnění covid-19 v těhotenství jsou: věk nad 35 let, obezita, pregestační diabetes mellitus, preexistující hypertenze a jiná chronická onemocnění. Těhotné ženy s onemocněním covid-19 ve třetím trimestru těhotenství mají při porovnání s těhotnými ženami bez covid-19 vyšší riziko předčasného porodu, proto by očkování v těhotenství nemělo být odkládáno.“

Očkování v těhotenství je vhodné plánovat po dokončeném 12. týdnu těhotenství, tj. kdykoli od 13. týdne těhotenství. Prvních 12 týdnů těhotenství je nejdůležitějších pro vývoj dítěte. Při zjištění těhotenství po první dávce vakcíny proti covid-19 je vhodné druhou dávku podat až po dokončeném 12. týdnu těhotenství. Vakcína je funkční a stimuluje imunitní systém bez ohledu na fázi těhotenství, ve které je podána. Očkování je možné také bezprostředně po porodu. Před očkováním žen v produktivním věku není nutné provádět těhotenský test. U žen plánujících těhotenství není nutné po očkování oddalovat těhotenství,“ doporučuje se dále ve stanovisku České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti (ČLS) Jana Evangelisty Purkyně (JEP) a České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Podle Covid portálu Ministerstva vnitra dostupná data neumožňují posoudit účinnost a bezpečnost mRNA vakcín v těhotenství ani při kojení. Ale u žen, které otěhotněly v průběhu klinických studií, se neobjevily žádné varovné signály.

U těhotných a kojících žen s dalším zdravotním nebo profesním rizikem by se k očkování mělo přistupovat po individuálním zvážení prospěchu a rizika vakcíny. 

Očkování a kojení

V článku na webu mamila.sk, který se věnuje tématu očkování kojících žen, se můžete dočíst, že americká agentura FDA, která schválila vakcínu proti covidu-19, nezakazuje očkování kojících žen. Není jediný vědecký důkaz, který by potvrzoval, že by bylo nutné ukončit kojení u žen, které jsou vakcínou očkované. Bezpečnost a rizika vakcíny jsou pro kojící ženy stejné jako u všech ostatních lidí. Lipidové částice s mRNA nemají potenciál se dostat do mateřského mléka. Navíc bílkovina, která se v rámci tohoto procesu vytvoří, je příliš velká na to, aby se do mateřského mléka dostala.

Očkování a vliv na plodnost

Doporučujeme ověřovat si informace ohledně očkování z důvěryhodných zdrojů. Data se zatím sbírají a kolem tématu koluje řada nepodložených informací. 

Jednou z nich je například tvrzení, že očkování proti nemoci covid-19 může způsobit neplodnost. „Důvodem má být to, že struktura RNA koronaviru, resp. jeho protein, je podobný struktuře děložní sliznice, která tak může být očkováním postižena. Každá buňka živého organismu je vybavena určitým složením proteinu. Obsah proteinu ve viru se však liší od struktury proteinů lidského těla, a tedy i děložní sliznice. Očkovací látka nemůže působit na změnu děložní sliznice, a tedy zasahovat do plodnosti lidského organismu,“ vysvětluje MUDr. Hana Roháčová, Ph.D. 

Podobně se vyjadřují i Alice Lu-Culligan, studentka lékařské fakulty Yaleovy univerzity, a profesorka imunobiologie Akiko Iwasaki v článku publikovaném v The New York Times„Náš tým porovnal spike protein koronaviru s placentárním syncytinem-1 a nenašli jsme žádnou významnou podobnost mezi jejich aminokyselinovými sekvencemi. Analyzovali jsme sérum žen s covidem-19 a nezjistili jsme žádnou reakci mezi protilátkami pacientů a proteinem syncytin-1. Rovněž neexistují žádné důkazy nebo zprávy o neplodnosti u žen, které se zotavily z covidu-19, navzdory milionům infikovaných. Naopak, ženy otěhotněly po infekci koronavirem i po očkování. Patří mezi ně očkované ženy, které otěhotněly během účasti na klinických studiích vakcín. (…) Obáváme se, že ženy, které váhají s očkováním, podceňují riziko nemoci covid-19 a přeceňují riziko vakcín. (…) Pro každou ženu, která je těhotná, kojí nebo se snaží otěhotnět, je onemocnění covid-19 téměř jistě nebezpečnější než očkování.“

 
Více informací o očkování proti covidu-19 najdete zde (zdroj textu):

https://www.vakcinace.eu/doporuceni-a-stanoviska

https://covid.gov.cz/situace/informace-o-vakcine/kdo-se-nemel-nechat-ockovat

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/veda/ockovanie/?fbclid=IwAR3Xn39EyTVpKejk5Fl91kR7vrhXiBmqlgxZccxnVrzvSPkLy0_aS67j2F0

http://www.kojeni.cz/novinky/prohlaseni-abm-k-problematice-ockovani-proti-covid-19-pri-kojeni/

https://covid.gov.cz/situace/informace-o-vakcine/muze-se-stat-ze-po-ockovani-budu-neplodna

https://www.nytimes.com/2021/01/26/opinion/covid-vaccine-rumors.html?campaign_id=118&emc=edit_ptg_20210512&instance_id=30601&nl=nyt-parenting&regi_id=101139807&segment_id=57802&te=1&user_id=cdbb1dd63df1378374fd9926c3f5f558

https://www.unfpa.org/covid-19-FAQs?fbclid=IwAR0_WnIgnTjoUvcS_-c_JlzYUvOxp6E-OPkG6qbdff55e4s3mBj8xO2K2es

https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_1

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/lekarske-kapacity-se-jasne-vyjadrily-ke-sporu-o-ockovani-tehotnych-156809#utm_content=ribbonnews&utm_term=o%C4%8Dkov%C3%A1n%C3%AD%20t%C4%9Bhotenstv%C3%AD&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

Aktualizováno 4. 6. 2021

 

Jak se vyhnout dalšímu stresu? 

V Aperiu máme pro nastávající rodiče řadu podpůrných služeb. 

  • Vše, co potřebujete pro váš hladký porod, se můžete dozvědět na našich oblíbených kurzech předporodní přípravy Aperio. 
  • Pro výběr porodnice můžete také bezplatně využít našeho online Průvodce porodnicemi.
  • ZDARMA si také můžete stáhnout knihu a audioknihu Těhotenství – vašeho průvodce těhotenstvím, porodem a šestinedělím.
  • Znáte svá práva související s těhotenstvím a porodem? Zajímají vás podrobnosti související s mateřskou a rodičovskou dovolenou? Stáhněte si PDF příručky Průvodce zákony pro rodiče

Prožijte s námi příchod svého děťátka na svět s respektem a bez zbytečného stresu. Protože na tom, jak přicházíme na svět, záleží.