Aperio > Kurzy > Pro odborníky

Akademie pro lektorky předporodní přípravy

Naučíme vás sebevědomě lektorovat, sestavit si a vést svůj vlastní kurz přípravy na porod a rodičovství.

Porod může být úžasný. Líbilo by se vám vést rodiče na cestě k lepšímu porodu? Hledáte novou profesi, nebo již s těhotnými ženami pracujete a chcete prohlubovat a rozšiřovat své dovednosti a možnosti uplatnění? Teď je ten pravý čas pro další krok na vaší profesní cestě. 

Staňte se certifikovanou lektorkou přípravy na porod a rodičovství a začněte podnikat v oblasti, která vás bude těšit a naplňovat. Měňte s námi porodnictví k lepšímu.

Startujeme 21. ledna 2022!

Koronakrize ukázala, že je dobré nespoléhat se v práci jen na jednu možnost. Lektorování kurzů vám rozšíří možnosti uplatnění třeba i v případě další vlny pandemie. Prakticky si osvojíte také vedení online kurzů. Předporodní kurzy budete moci provozovat online nebo ve vlastních prostorách kdekoli po celé ČR nebo SR, pod svým IČO.

PŘIHLÁŠKA

Co vás v akademii čeká?

Čeká vás 10 měsíců studia a seberozvoje. Stanete se součástí podpůrné a inspirativní komunity jak z řad lektorů, tak dalších studentek. Provedeme vás celým studiem a budeme vám ve vaší nové profesi oporou i po jeho absolvování. Během akademie společně s předními odborníky pokryjeme široké spektrum znalostí a dovedností, ze kterých budete ve své budoucí lektorské kariéře čerpat.

Některá z témat, která si během akademie osvojíte:

 • Lektorské dovednosti – jak učit a vést skupinu, aby byly lekce živé a zajímavé. Vyzkoušíte si lektorské vychytávky, tipy a triky. Věnovat se budeme i specifikám online kurzů.
 • Komunikační dovednostijaký je váš osobitý komunikační styl, co jsou vaše přednosti? Jak se vyrovnat s obtížnými klienty a situacemi v kurzu? Jak pracovat s náročnými tématy, např. prenatální ztráty? Z těchto dovedností budete čerpat nejen při vedení kurzů.
 • Marketing  jak prezentovat sebe a svůj kurz. Proč by klienti měli jít právě k vám? Co obnáší rozpočet a propagace kurzů?
 • Rozšíření odborných znalostí – co je normální porod, bonding a kojení a jak a proč je podporovat. Jak se proměňuje sexualita, psychické prožívání a rodina po narození dítěte? Jaká je mužská role u porodu a jak na porod a rodičovství připravovat muže? Jak můžete partnerům asistovat s výběrem místa k porodu? A mnoho dalšího. 
 • Psychologie těhotenství a porodu – možné dopady porodního zážitku na psychiku, informace o dalších zdrojích pomoci, problematika rodičovství u rodičů ve speciálních situacích.
 • Co je zdravotní péče založená na důkazech (EBM) a kde najít zdroje kvalitních informací? Proč je důležité při lektorování vycházet z nejnovějších vědeckých poznatků? Co je biostatistika, jak se vyznat ve výzkumech a umět je interpretovat? 
 • Znalost legislativy týkající se lékařské péče a práv pacientů.
 • Historie a filozofie předporodní přípravy. Jaká bude role vás jako lektorek přípravy na porod a rodičovství? A jaké etické zásady je dobré ctít?
 • Mezinárodní dění v oblasti porodnictví
Narození dítěte – kde hlásit, porodné

Struktura roční akademie

 • 3 prodloužené víkendy intenzivních seminářů, expertních přednášek a sebezkušenostního tréninku (pátek–neděle) celkem 50 hodin,
 • pravidelná facilitovaná vzdělávací online setkání s ostatními studentkami (15 hodin během studia),
 • řízené samostudium – provedeme vás vypracováním domácích úkolů a přípravou závěrečné práce,
 • podpora zapálené a přátelské komunity, 
 • individuální mentoring od předních odborníků a odbornic.

Těšit se můžete také na množství originálních průvodních materiálů, videozáznamů a skript. Budete mít také neomezený přístup do odborné knihovny Aperia – možnost výpůjčky stovky titulů nejen z povinné a doporučené literatury.

Díky kurzu jsem si zvládla připravit koncepci svého vlastního kurzu předporodní přípravy pro skupinu nastávajících rodičů. Dodalo mi to sebevědomí. Na kurzu vše jede jako po drátkách, je velmi všestranný, profesionální a plný tipů a triků z praxe. Jednoznačně dobře investovaný čas i peníze.

Anna P.

Je to skvělý a profesionální základ pro práci lektora. rozšířila jsem si odborné znalosti, naučilia se mnoho praktických tipů jak pracovat se skupinou naživo i v onlinu, lépe poznala sama sebe a to, co jsou mé hlavní přednosti, na kterých můžu svůj kurz postavit. Moc doporučuji všem, kteří s nastávajícími rodiči pracují nebo plánují pracovat.

Martina N.

To co tě naučí tady, už tě nikde jinde nenaučí. Je to balíček ne dva v jednom, ale minimálně pět v jednom. Kurz, který je poskládaný v jeden, by si jinde zaplatila za několik kurzů. Lektorují tě samé kapacity v oboru, které jsou tak moc příjemné a ochotné ti kdykoli pomoc. 

Radka P.

Lektorský tým

V akademii se seznámíte se zkušenými přednášejícími, kteří jsou zároveň špičkami svého oboru. 

Za široký tým se setkáte například s lektorkou a mentorkou Olgou Medlíkovou, porodními asistentkami Marií Vnoučkovou, Ivanou Königsmarkovou, psycholožkou Eliškou Kodyšovou, lékařkou Magdalenou Weberovou-Chvílovou, biostatičkou Markétou Pavlíkovou, dulami Vlastou Jiráskovou a Lenkou Trešlovou, psychologem Ondřejem Cerhou z Ligy otevřených mužů, aktivistkou a lektorkou sexuální výchovy Petrou Sovovou (H.A.M.), Lucií Ryntovou (Aperio), kulturoložkou a lektorkou Milenou Jeřábkovou a řadou dalších.

Cesta k certifikátu

Pro absolvování akademie je třeba aktivní účast na přednáškách a seminářích, vlastní lektorské vystoupení, zpracování písemné seminární práce, reflexe vybraných titulů z doporučené literatury a hostování na lekci kurzu přípravy na porod a rodičovství a písemné zhodnocení této zkušenosti.

Čeká vás také sestavení programu vlastního kurzu v podobě písemné závěrečné práce v rozsahu 30 stran. Tuto práci budete obhajovat před odborníky. 

Záleží nám na tom, aby získaný certifikát byl dokladem znalostí a kvality práce účastnice. Zdá se toho příliš? Nemějte obavy, nebudete na to samy. Po celou dobu akademie budete mít možnost supervize, konzultací a mentoringu od odborníků na jednotlivá témata. 

PROBÍHÁ ZÁPIS DO NOVÉHO ROČNÍKU 2022

Termíny prezenční výuky:

 • 21.–23. ledna, 25.–27. března, 10.–12. června 2022 (v případě lockdownu proběhnou online)
 • Zahájení kurzu: 21. ledna 2022
 • Ukončení kurzu: 23. září 2022

Rozsah:

 • prezenční výuka 50 hodin,
  3 prodloužené víkendy
 • 15 hodin online setkávání
 • řízené samostudium, podpora komunity a individuální mentoring

max. kapacita 16 osob

Aperio: Dřevná 2, Praha 2

Kurz je završen získáním Certifikátu lektorky předporodní přípravy.

V rámci certifikace si připravíte scénář vlastního kurzu s revizí od zkušených lektorek a získáte tak praktický start do nové oblasti pracovního života.

Cena 24 900 Kč

V případě potřeby je možné požádat o individuální splátkový kalendář.

TIP: Díky programu POVEZ II mohou mimopražské zájemkyně získat od Úřadu práce 85% příspěvek na kurz. Kontaktujte svůj místní úřad práce nebo kurzy@aperio.cz a zjistěte, jak na to. 

Koordinátorka kurzů
Milena Jeřábková
tel.: 773 644 569
e-mail: kurzy@aperio.cz

PŘIHLÁŠKA

Máme zkušenosti a čerpat z nich budete vy

Pilotní ročníky kurzu proběhly už v roce 2006. 

Jak si vedou absolventky? Absolventky historicky prvního kurzu už řadu let úspěšně působí jako vyhledávané lektorky předporodní přípravy a podle vlastních slov z kurzu dodnes těží. Pokud vás zajímá více, můžete si přečíst blogový příspěvek o tom, jak se Lenka stala lektorkou předporodní přípravy.

S několika nově certifikovanými lektorkami se můžete setkávat i na našich kurzech pro rodiče. Těšíme se na vás!