Aperio > Sólo rodiče > Sama, ale silná

SAMA, ALE SILNÁ

Prosadit se v technickém oboru, když jste matka, může být velmi těžké. A co teprve, když jste sólo matka? Program Sama, ale silná pomáhá sólo matkám uplatnit se v oblastech, které jsou lépe placené a tradičně bývají vstřícnější k mužům.
A nejlepší na tom je, že matkám pomůžou ženy, které už se tam úspěšně prosadily. Protože ženy sice můžou být silné, i když jsou samy. Ale společně jsou silnější.

ŽENY POMÁHAJÍ ŽENÁM


Proč berou sólo matky často málo peněz?

Sólo matky jsou jednou ze skupin, kterou nerovnost žen a mužů ovlivňuje nejhůře. Matky, které se starají o děti bez podpory partnera, jsou vystaveny větší zátěži a stresu. Protože se v péči o děti musejí často spoléhat jen samy na sebe, jsou méně flexibilní, a tak mají i horší vyjednávací pozici, pokud jde o pracovní podmínky, plat nebo odměny.

K tomu se přidává nižší sebevědomí, což v kombinaci s chronickým přetížením vede ženy do začarovaného kruhu hůře placené práce. Právě sólo matky totiž často přijímají tzv. prekérní práci, která je nejistá, špatně ohodnocená a mnohdy pod úrovní jejich vzdělání a schopností.

Pomůžeme schopným ženám k dobře placené perspektivní práci. Možná jste to právě vy, komu náš program změní život. Přihlaste se o svou šanci!

Obory označované jako STEM, kam patří vědecké obory, technologie, inženýrství a matematika, se považují za perspektivní, výdělečné, a „tradičně“ se v nich uplatňují převážně muži. Ale i ženy se tam prosazují, i když se o nich málo mluví. Právě tyto skvělé ženy nyní hledáme, aby se staly našimi mentorkami a pomohly dalším schopným ženám dodat odvahu, podělily se s nimi o zasvěcené rady a otevřely jim dveře k lepší práci.


Jste s dětmi sama? Jste silnější, než si myslíte

Jste z jakéhokoli kraje mimo hl. město Prahu? Máme pro vás podzimní program ZDARMA, který vás posune v pracovním životě!

Ženy, které jsou na výchovu dětí samy (nebo převážně samy), mají často pocit, že se točí v začarovaném kruhu. Práce často není valná, ale není čas (a ani energie) přemýšlet o něčem lepším. Dnes jim navíc hrozí, že o ni v tíživé situaci některých zaměstnavatelů přijdou.

Poznáváte se v tom? Máme pro vás řešení.

Pokud jste aktivní a nebojíte se změny, pomůžeme vám nasměrovat se k dobře placené práci v perspektivních oborech označovaných jako  STEM, kam patří vědecké obory, technologie, inženýrství a matematika.

 

Tady najdete pět důvodů, proč je práce v technickém oboru dobrý nápad. 

 

V našem novém programu se nejprve zorientujete ve své současné životní situaci a ve svých potřebách. Pak vám zkušené profesionálky z oborů STEM a personalistiky pomohou zjistit, jaké příležitosti v této oblasti máte a jak překonat zdánlivé i skutečné překážky na cestě k úspěchu. Na vaší cestě vás podpoří i tým našich poradkyň/poradců a kouček/koučů.

CHCI SE PŘIHLÁSIT

Kde?

V Praze, Ústí nad Labem a v Olomouci. Pokud situace dovolí, pak se sejdeme osobně, ale program může proběhnout i online. Přesné termíny programu jsou uvedeny níže a v registračním formuláři.

Kdy?

Workshopy: podzim 2021

Poradenství, koučování a individuální konzultace s mentorkami: podzim 2021

Závěrečné síťovací setkání: jaro 2022

Pro koho?

Program je pro matky dětí do 15 let, které své děti vychovávají (převážně) samy, nebo jsou ohrožené sólo rodičovstvím. Můžete být z celé ČR s výjimkou Prahy (to je bohužel podmínka dotace). Do prvního běhu můžeme přijmout 12 žen.

Co to stojí?

Kurz je jen pro ty, kdo jsou ochotné věnovat svůj čas a sílu nejen účasti na workshopech, ale zejména tomu, změnit svůj pohled na sebe a na svět práce.

Co za to dostanete?

Celkem pět dnů nabitých akčních workshopů na téma:

 • Co je můj sen
 • Jaké jsou moje silné stránky a jak je nejlíp využít
 • Jak se na trhu práce nejlépe prodat: osobní branding a marketing
 • Prostor pro růst: kde ho hledat a jak si ho zařídit
 • STEM: příležitosti, které by vás nenapadly
 • Jak získávat spojence pro své cíle
 • Well-being
 • Bouráme skleněný strop: jak vyjednávat o dobrých pracovních podmínkách a platu
 • Leadership

Po 5 hodinách poradenství dle vaší volby (psychologie, právo, kariéra) a koučování, 3 hodiny individuálních konzultací s mentorkami

A na jaře 2022 vás pozveme na velké síťovací setkání, kde se setkáte s účastnicemi i mentorkami ze všech regionů.

Jak vám účast můžeme usnadnit?

Chápeme, že sólo mámy to nemají snadné. Proto vám nabízíme pomoc, abyste program mohly v klidu absolvovat:

 • pohlídáme vaše děti nebo vám nabídneme příspěvek na hlídání dětí (dle regionu) během workshopů i závěrečného síťovacího setkání 
 • proplatíme zpáteční jízdenku z místa bydliště do místa konání workshopů a dále ubytování (vždy na noc před workshopem)
Termíny: podzim 2021 – bude upřesněno v průběhu července/srpna 2021

 

CHCI SE PŘIHLÁSIT

Pomáhat sólo matkám budou úspěšné ženy

Profesionálky ve STEM oboru s námi odstraňují neférové podmínky na trhu práce. Děkujeme všem skvělým mentorkám, které se příhlásily, a budou s námi měnit život ženám, které mají velký potenciál, ale v cestě za důstojnou prací jim stojí příliš mnoho překážek.

Společně pomáháme odstranit diskriminaci sólo matek na trhu práce!

V regionech Střední Čechy, Ústí nad Labem a Olomouc.

Pokud patříte k profesionálkám ve STEM oboru a přejete si být informovány o dalších akcích v rámci projektu, ozvěte se nám.

Koordinátorkou mentoringu je Mgr. Lucie Ryntová: lucie.ryntova@aperio.cz

CHCI NOVINKY O PROJEKTU

VÝZKUM: Jak se daří sólo matkám na pracovním trhu

Výsledky výzkumu, který odhalil, jak na sólo matky dopadla koronavirová krize a jakou roli v jejich situaci hrají pracovní podmínky, si přečtěte v tiskové zprávě a v analýzách níže. 

Nebo si stáhněte tiskovou zprávu ve wordu

 

TISKOVÁ ZPRÁVA K VÝZKUMU SÓLO MATEK pdf

Analýza: Sólo matky před krizí

Analýza, kterou pro Aperio zpracovala socioložka Doc. Mgr. Radka Dudová, Ph.D., popisuje postavení sólo matek na trhu práce ještě před krizí.

Ukazuje, že více než třikrát častěji byly sólo matky oproti matkám s partnerem zaměstnané výhradně na dohody mimo pracovní poměr. Více jich také mělo se zaměstnavatelem uzavřenou pouze smlouvu na dobu určitou a pracovaly častěji v oborech, které pandemie Covid-19 nejvíc ohrozila – tj. služby či pomocné práce. A podobně jako v Británii, well-being (tedy psychická i tělesná pohoda a zdraví) sólo matek byly nižší než u matek s partnerem.

Co si ještě v analýze přečtete:

 • Co ovlivňuje, zda žena či muž na trhu práce získají stabilní pracovní místo s důstojnou mzdou
 • Jaké jsou typy sólo matek – vzhledem ke své ekonomické situaci a postavení na trhu práce – a které z nich jsou nejohroženější
 • Jak se liší situace sólo otců a sólo matek

 

PŘEČÍST ANALÝZU: SITUACE SÓLO MATEK PŘED KRIZÍ

Analýza: S čím se sólo matky v práci potýkají

Co všechno sólo matky na pracovním trhu znevýhodňuje, zpracovala socioložka Radka Dudová v analýze Mechanismy znevýhodnění sólo matek na pracovním trhu

PŘEČÍST ANALÝZU: ZVEVÝHODNĚNÍ SÓLO MATEK NA PRACOVNÍM TRHU

Analýza: Jak dopadla krize na sólo matky

Hodně se mluví o tom, že koronavirová krize dopadla právě na sólo matky velice tvrdě. Analýza Radky Dudové Dopady opatřední proti pandemii COVID-19 přijatých na jaře 2020 na sólo matky ukazuje, jak přesně se to projevuje. 

PŘEČÍST ANALYZU: DOPADY OPATŘENÍ PROTI PANDEMII NA SÓLO MATKY

Financováno z projektu: Sama, ale silná: Odstraňujeme diskriminaci sólo matek na trhu práce
CZ.03.1.51/0.0/0.0/17_081/0011600

Aperio
Neziskovka roku 2018
CHCI PODPOŘIT KRIZOVOU POMOC PRO RODIČE
Podpořte nás