Přerušované čerpání rodičovské dovolené
Zákonná úprava rodičovské dovolené je co do způsobu a délky čerpání rodičovské dovolené poměrně stručná a dle našeho názoru umožňuje rodičům flexibilně skloubit roli rodiče a zaměstnance. A to nejen tradičními známými a v této příručce již uvedenými způsoby, ale i způsoby nestandardními, například po určitých časových úsecích. Zaměstnavatel má povinnost rodičovskou dovolenou zaměstnanci či zaměstnankyni poskytnout v takovém rozsahu, o jaký požádají. Připomeňme si § 196 zákoníku práce: Rodičovská dovolená „K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.“
Pracovní smlouva se v těchto případech nemění, rozsah úvazku i druh práce matce i otci dítěte zůstávají. Zároveň oba rodiče neztrácejí kontakt se svou profesí a oba mohou pečovat o své děti. Přerušované čerpání rodičovské dovolené klade zvýšené nároky na organizační pokrytí chybějící pracovnice či pracovníka ze strany zaměstnavatele a na vypořádání se s administrativními povinnostmi zaměstnavatele. Nestandardní způsoby čerpání RD nebudou zřejmě vyhovovat všem zaměstnavatelům nebo budou u některých profesí hůře aplikovatelné. Na druhé straně zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost respektovat žádost zaměstnance/zaměstnankyně o rodičovskou dovolenou v rozsahu, o jaký si požádá. Vzor žádosti: V souladu se zákoníkem práce žádám o čerpání rodičovské dovolené po dobu jednoho roku, tj. od 1. 6. 2020 do 31. 5. 2021, v následujícím rozsahu: každé pondělí, středu a pátek v týdnu… Upozornění: Je třeba zdůraznit, že v době výkonu práce, kdy není čerpána rodičovská dovolená, nejsou zaměstnanec či zaměstnankyně chráněni před výpovědí ze strany zaměstnavatele. Soudní judikatura k těmto formám čerpání dovolené zatím neexistuje.
DOPORUČENÍ
Doporučujeme vám začít komunikovat se svým zaměstnavatelem o záměru čerpat RD po kratších úsecích s dostatečným předstihem a hledat vzájemně přijatelné uspořádání pracovního nastavení, povinností a úkolů. Také doporučujeme žádost o takovouto formu čerpání RD vázat k delšímu časovému období, aby na ni mohl zaměstnavatel zareagovat, zorganizovat si provoz a personálně zabezpečit dny, kdy rodič nebude pracovat (obdoba sdíleného pracovního místa, ale s tím rozdílem, že se bude jednat o zástup za rodičovskou dovolenou). Věříme, že tato zatím netradiční forma čerpání rodičovské dovolené a zapojení rodičů do pracovního procesu může být ku prospěchu jak rodinám, kterým pomůže slaďovat práci a rodinu, tak i zaměstnavatelům, kteří nebudou přicházet o cenné lidské zdroje v důsledku dlouhodobé nepřítomnosti ženy či muže na pracovišti.
Článek je součástí publikace
Průvodce zákony pro rodiče
HLAVNÍ TÉMATA
- ● čerpání mateřské a rodičovské dovolené
- ● rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství
- ● podnikání rodičů
- ● daňové úlevy pro rodiny s dětmi
- ● pracovní právo a těhotenství nebo rodičovství
- ● rodinné právo, rozchod partnerů a rozvod manželství
- ● určení výživného
TIPY A DOPORUČENÍ
- ● jak předcházet problémům ve vztahu
- ● jak na slaďování práce a rodiny
Pingback: Mateřská a rodičovská dovolená a neplacené volno | Aperio