5 důvodů proč by ženy měly pracovat v technice
Kdo by nechtěl pracovat v oboru, který je perspektivní a jsou v něm dobré platy? Právě takové jsou vědecké obory, technologie, inženýrství a matematika. Ovšem v těchto oborech, označovaných jako STEM, se „tradičně“ uplatňují převážně muži. Změníme to?
“Bohužel je role žen v těchto oborech často zkreslená předsudky, a tak mnoho žen o vědecké nebo technické oblati vůbec neuvažuje,” říká Romana Fornusková, bávalá HR ředitelka firmy HŽP a.s. A to je velká škoda – pro firmy, které tak přicházejí o potenciální kvalitní zaměstnankyně, ale i pro ženy, které se tak připravují o nespočet příležitostí. Tady je pět důvodů, proč ženy do perspektivních technických oborů patří.
1. Inovace je rodu ženského
Firmy si stále častěji uvědomují, že klíčem k úspěchu jsou inovace. Jenže inovace potřebují ke svému vzniku správnou živnou půdu – kreativní a rozmanité prostředí. A větší zastoupení žen ve firmě takovému prostředí přispívá. Ženy navíc mnohdy bývají koncovými zákaznicemi jejich produktů. A kdo jiný by mohl lépe vědět, co chtějí a potřebují?
2. Jde to i bez technického vzdělání!
V technických oborech je po kvalifikované pracovní síle stálá poptávka. A možná budete překvapeni, že široká škála pozic nevyžaduje předchozí technické vzdělání. Ke startu v nich mnohdy stačí rekvalifikační kurz či sebevzdělávání. Ženy, které jsou ochotné na sobě zapracovat, tak mohou snadno přehodit výhybku své kariéry a stát se například testerkami softwaru, specialistkami logistiky, nákupčími či datovými analytičkami.
3. Více peněz pro rodinu
Chcete stabilní zaměstnání se slušným platem? Práce v technických a technologických oborech je důstojně placená, často poskytuje svým zaměstnancům a zaměstnankyním zajímavé benefity, profesní vzdělávání i plán kariérního rozvoje. Práce ve STEM odvětvích je tedy ideální pro ženy, které chtějí kromě zajímavé pracovní kariéry zabezpečit svou rodinu.
4. Jiný pohled na věc
Ženy, které už v technických oborech úspěšné pracují, potvrzují, že je vždy lepší podívat se na věc z různých úhlů pohledu. “Ve své firemní praxi jsem se přesvědčila o tom, že smíšené kolektivy dosahovaly výjimečných synergií,” shrnuje své zkušenosti z železáren Romana Fornusková. “Role ženy v pracovním kolektivu je podle mě nezastupitelná,“ dodává.
“Ženy jsou často schopny komplexního přístupu a umí věci dotahovat,” soudí Lenka Novotná, spolumajitelka firmy Plastia. “V mé disciplíně vedoucí vývoje je to obzvláště potřebné, protože v sobě zahrnuje jak technický, tak ekonomický a estetický pohled na věc,” vysvětluje. Nechceme generalizovat, ale ženský pohled má pro zaměstnavatele velkou cenu. Další důvod proč si víc věřit!
5. Pryč s předsudky
Žena nemusí být zrovna Johanka z Arku a vést celou armádu, aby ukázala své schopnosti. Ve vědě a technologiích již mnoho schopných profesionálek je a úspěšně nabourávají představu, že jde o čistě mužské prostředí, kde ženy nemají šanci se prosadit. Jednou z nich je i mentorka programu Sama ale silná Lenka Novotná. “Není důležité sledovat, jak si budují svou autoritu muži,” tvrdí. “Důležitý je vlastní svébytný přístup k vedení lidí nebo řízení procesů. A také vnitřní nezávislost na názorech a hodnocení lidí – obzvláště mužů,” vysvětluje Lenka Novotná.
Úspěšné ženy pomáhají ženám k lepší práci
Přesvědčili jsme vás, že začít pracovat v technickém oboru je dobrý nápad?
Tak proč to nezkusit? Přihlaste se o svou šanci v našem bezplatném programu Sama ale silná, kde úspěšné ženy pomáhají sólo matkám k dobře placené perspektivní práci.
Možná jste to právě vy, komu náš program změní život!
Text: Věra Staňková
Foto: Unsplash
4. 6. 2020
Financováno z projektu: Sama, ale silná: Odstraňujeme diskriminaci sólo matek na trhu práce CZ.03.1.51/0.0/0.0/17_081/0011600