Třetina žen je se svým porodem nespokojená, a hlavní příčinou je přístup zdravotníků. Vylepšený a jedinečný Průvodce porodnicemi nabízí ženám větší kontrolu nad tím, kde a jak porodí.

Rozhodnutí, kde a pod vedením koho přivést na svět dítě, může zásadně ovlivnit průběh porodu a váš vztah sobě a k dítěti. Ačkoli se poměry v porodnicích za poslední léta posunuly k lepšímu, třetina žen je stále nespokojená s tím, jak probíhal jejich porod. Hlavní příčinou nespokojenosti je podle výzkumů[1] především přístup zdravotníků. “Žena, která cítí, že porod úspěšně zvládla, je následně jako matka sebevědomější a spokojenější,” vysvětluje psycholožka a ředitelka APERIO Eliška Kodyšová. “Respektující a podporující přístup zdravotníků, nebo jeho absence, v tom hrají klíčovou roli.”

To potvrzuje i Olga, maminka dvou dětí:

„Porod není jednoduchý, ale může být posilujícím společným zážitkem pro maminku i miminko a může být krásný. Já za to vděčím mimo jiné APERIU a Průvodci porodnicemi.
Při prvním porodu jsem se s důvěrou odevzdala do rukou našeho zdravotnictví. Protože jsem, asi jako většina prvorodiček, měla obavy z porodu, přijala jsem nabízenou analgesii i další medikaci. Netušila jsem, jak moc negativně dokáží porod ovlivnit. Další běžné a často obhajované praktiky jako je nástřih, vytlačování mimika z břicha a vyhrožování použitím kleští, byly už jen logickým důsledkem.
Nevěděla jsem, že existují i jiné postupy vedení porodu, které výrazně snižují nutnost těchto zásahů. Dokonce jsem ještě dlouhou dobu po porodu cítila vděk za to, že nám v porodnici oběma zachránili život.

Teprve, když jsem potkala organizaci Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství jsem celou situaci nahlédla z jiné strany.

Dozvěděla jsem se víc o podpoře přirozeného porodu a jak důležité je si vybrat porodní asistentku a porodnici, která odpovídá tomu, co od porodu očekáváme. A co od porodu kromě narození živého miminka vůbec očekávat.

Druhý porod byl zcela jiný. Bolesti mírnila možnost pohybu a masáž zkušené porodní asistentky. Mysl nezkalená léky se snadno napojila na miminko, příroda nás vedla. Dokázala jsem to. Když jsem držela v náručí svoji dceru, věděla jsem, že začátek její cesty je i pro mě novým začátkem. 

Přeju všem ženám zažít přirozený porod.“

I proto chce APERIO nabízet nastávajícím rodičům zcela nový a úplnější Průvodce porodnicemi, který jim pomůže si vybrat porodnici vstřícnou k jejich potřebám. Díky sbírkové kampani, která právě vrcholí, nový Průvodce přehledně ukáže nabídku jednotlivých porodnic, umožní jejich srovnání navzájem a také porovnání s tím, jakou zkušenost s praktikami v konkrétní porodnici, udělaly samy rodičky. Navíc bude obsahovat část s informacemi, které by ženy o porodu měly vědět, aby si dokázaly správně vybrat, co je pro ně nejvhodnější.
Doposud se do sbírky zapojilo přes 135 dárců a vybralo se přes 100 tisíc korun. Aby nový průvodce spatřil světlo světa, je třeba 150 tisíc korun.

„Z vlastní zkušenosti i z příkladů ze zahraničí jsme viděly, že rozhodnutí, kde a jak přivést na svět své dítě, je jedno z nejdůležitějších v životě. Před patnácti lety jsme tedy vytvořily Průvodce porodnicemi. Chceme rodičům umožnit svobodnou a informovanou volbu tak, aby zážitek z porodu jejich dítěte byl pro ně uspokojivý a posilující,“ říká jedna ze zakladatelek spolku APERIO, Lucie Ryntová.

APERIO se také zasazuje za otevírání dat o výsledcích péče v porodnicích a i nadále bude zveřejňovat dostupné a aktuální statistiky o podílu císařských řezů, nástřihů hráze, epidurální analgezie a dalších intervencí v jednotlivých porodnicích.

Současnou, již zastaralou, verzi Průvodce porodnicemi přitom ročně navštíví 20 tisíc osob, tedy každý čtvrtý budoucí rodič. Řadí se tak už teď k nejvyhledávanějšímu zdroji informací o českém porodnictví.

___________________________________________________________________________________

¹viz např.STADLMAYR, Werner, et al. Memory of childbirth in the second year: the long-term effect of a negative birth experience and its modulation by the perceived intranatal relationship with caregivers. Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynecology, 2006, 27.4: 211-224; nebo WALDENSTRÖM, Ulla. Why do some women change their opinion about childbirth over time?Birth, 2004, 31.2: 102-107.

 

Za zpracování videa děkujeme našim dětem a studiu animace Anideti.cz

O Průvodci porodnicemi:

Bezplatný Průvodce porodnicemi je jednou z nejvyužívanějších služeb APERIA. Spustili jsme ho před 15 lety a využilo ho více než 100 tisíc rodičů, kterým pomohl dobře si vybrat porodnici.

V tuto chvíli stávající podoba průvodce, včetně informací, které obsahuje, již bohužel nedostačuje. Navíc nevyužívá všechny technologické vymoženosti, které se nabízí. Ty by umožnily, aby výběr té správné porodnice mohl proběhnout co nejsnadněji a nastávajícím rodičům nabídl tu nejlepší možnost. Pomozte s námi na svět novému nezávislému on-line Průvodci porodnicemi.

Podpořte PRŮVODCE PORODNICEMI částkou 1000, 500 nebo 300 Kč na darujme.cz nebo na transparentní účet 333777555/2010, VS 3333.

Podporou nového online Průvodce podpoříte nejen budoucí rodiče a jejich děti v nejcitlivějším a velmi důležitém období, ale i české porodnice, kterým jde o kvalitní zdravotní péči.

Kontakty:

Miloslava Kramná, miloslava.kramna@aperio.cz, 738 062 011

Eliška Kodyšová, eliska.kodysova@aperio.cz, 739 415 312

Lucie Ryntová, lucie.ryntova@aperio.cz, 777 048 349

Za podporu moc děkujeme našim ambasadorům a všem, kdo na vznik nového Průvodce již přispěli.