Elen právě vyplňuje daňové přiznání za loňský rok, její e‑shop s dětským oblečením se úspěšně rozjíždí. Bude uplatňovat slevu za umístění dítěte ve školce. Musí si s formulářem pospíšit, za půl hodiny jí sousedka dovede syna ze školky, potom dorazí starší dcera ze školy, vzápětí manžel z práce a celodenní kolotoč s názvem „rodičovství“ se znovu roztočí. I když je to shon, mnoho úkolů a starostí, každý den přináší také drobné i větší radosti, na které se těší – a moc. A stejně tak se každý den ráno, když jsou všichni nasnídaní a oblečení, manžel odchází se synem do školky a dcera do školy, těší na svůj pracovní čas, kdy se může plně věnovat svému podnikání. „Nádech, výdech,“ říká si pokaždé, když čelí nové životní výzvě.

A teď jsou z vás rodiče! Pokládáte si otázku, co rodičovství znamená pro váš život a jak v téhle životní etapě obstát co možná nejlépe? Nebudeme vás ujišťovat, jak je rodičovství důležité pro společnost ani jak velký vliv mají rodiče na budoucnost svých dětí. To je nesporné. Rádi bychom se na začátek zaměřili na to, jaké je rodičovství takříkajíc zevnitř. Takže za prvé, za druhé i za poslední: mít děti je výzva.

Z režimu „mám po práci volno na sebe“ vás najednou čeká pohotovost 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. I když je rodičovství krásné, je někdy těžké trávit s malým miminkem tolik času o samotě – zvlášť když hlavně spí, jí nebo pláče. Pro hodně novopečených rodičů jsou projevy miminka často nesrozumitelné a snadno se dostanou do stavu, kdy začnou zpochybňovat své schopnosti. Do toho přicházejí výzvy jako prořezávání zoubků, první nemoci, separační úzkost, změny v denním režimu dětí, první záchvaty vzteku, … Ten seznam je velmi dlouhý. Když děti povyrostou, čeká je (a vás) nástup do školky či do jeslí, návrat pečujícího rodiče (častěji ženy) do práce a spousta dalších vývojových milníků, kdy budete vy i vaše děti potřebovat více opory než jindy. Ostatně pozornost a zájem rodičů budou vaše děti potřebovat až do dospívání. V první řadě myslete na to, že děti nepotřebují dokonalé rodiče. Potřebují rodiče, kteří jsou dost dobří, tedy dokážou reagovat v případě, že dítě zažívá úzkost a jiné silné emoce, a poskytnout mu citové i hmotné bezpečí a zázemí, ale přitom pečují i sami o sebe a o svůj partnerský vztah. Protože to zní trochu krkolomně a abstraktně, tady je pár tipů, jak na to.

 • Mějte rádi sami sebe. Minulé chyby, ze kterých jste se poučili, si můžete odpustit, ne se za ně trestat. Ten, kdo má rád sám sebe, přijímá pak bez výhrad a s láskou i své děti a ostatní blízké.
 • Nebuďte na to sami. Nejde jen o praktickou pomoc, ale i o přátelství a sdílení. Jste‑li na výchovu sám nebo sama, je vytvoření sítě pro vás, ale i pro děti obzvlášť důležité.
 • Mějte dobré vzory. Koho ze svých rodičů či prarodičů chcete ve výchově napodobit? Pokud nikoho, nestačí si říct „takový/á nebudu“. Jděte a hledejte někoho, kdo to s dětmi umí a dobře reaguje i ve vypjatých chvílích, a zkuste to dělat jako on či ona. Možná ho najdete v místním rodinném centru, možná na hřišti. Věřte, že někde určitě bude.
 • Vytvářejte radost. Možná není váš styl vyrábět s dětmi zvířátka z kaštánků, a ani nemusíte. Dělejte s nimi to, co baví vás a co vám dává energii – jděte klidně do knihovny nebo na fotbalový zápas. Radost a energie jsou nakažlivé a rozumí jim i malé děti. Hezké vzpomínky vám zůstanou, i když děti odrostou a najdou si své vlastní radosti.

Rodičovství je běh na dlouhou trať a velké dobrodružství, díky kterému se můžete o sobě leccos dozvědět. A stejně jako hrdina můžete ve svém příběhu i vyrůst a dozrát.

 

Článek je součástí publikace

Průvodce zákony pro rodiče

 

 
HLAVNÍ TÉMATA
 • ● čerpání mateřské a rodičovské dovolené
 • ● rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství
 • ● podnikání rodičů
 • ● daňové úlevy pro rodiny s dětmi
 • ● pracovní právo a těhotenství nebo rodičovství
 • ● rodinné právo, rozchod partnerů a rozvod manželství
 • ● určení výživného
 
TIPY A DOPORUČENÍ
 • ● jak předcházet problémům ve vztahu
 • ● jak na slaďování práce a rodiny
 
PRŮVODCE ONLINE

KE STAŽENÍ V .PDF