Téma: Ukončení pracovního poměru po RD
Dobrý den,
nyní jsem na rodičovské dovolené a mám rodičovskou nahlášenou u zaměstnavatele do 3 let věku dítěte, s tím že v jeho 3 letech bych měla nastoupit do zaměstnání,aby mi byl zachován nárok na pracovní místo. Zaměstnavatel chce se mnou rozvázat pracovní poměr dohodou. Kdyby došlo nakonec k variantě, že bych nepodepsala dohodu - nevidím v tuto chvíli bez odstupných platů k tomuto důvod, mohu si prodloužit rodičovskou dovolenou do 4 let věku dítěte? Rodičovský příspěvek nemám ještě vyčerpán v celé výši, tedy mám možnost si zbylou část rozdělit do dalších měsíců. Potřebuji k tomu souhlas zaměstnavatele? Stačí ho jen písemně informovat? Po dovršení 3. roku věku dítěte budu tedy evidovaná stále jako zaměstnanec zaměstnavatele - nemůže mi během této doby poslat rozvázání pracovního poměru, budu stále v jeho evidenci zaměstnanců? Po uplynutí rodičovské dovolené pak vystavuje zaměstnavatel zápočtový list a buď se eviduji na úřadu práce a nebo nastoupím do nového zaměstnání - je tomu tak?
S pozdravem
Dobrý den,
rodičovskou dovolenou lze čerpat pouze do 3let věku dítěte, nikoliv déle. Pak můžete požádat zaměstnavatele o neplacené volno, s čímž zaměstnavatel nemusí souhlasit. Jinak jste první den po 3.narozeninách dítěte povinna se do zaměstnání vrátit.
Vrátí-li se rodič do práce po rodičovské dovolené popř. po neplaceném volnu, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělovat mu práci podle pracovní smlouvy. Možnosti řešení situace jsou následující:
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, může navrhnout dohodu o změně obsahu pracovního poměru, tj. nabídnout rodiči práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a rodiče, a dochází-li i ke změně pracovní smlouvy, je třeba tak učinit písemně.
Zaměstnavatel však nesmí rodiče vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovního poměru (např. doby trvání pracovního poměru či ke zkrácení pracovního úvazku.)
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě a nedojde-li k dohodě mezi rodičem a zaměstnavatelem o změně obsahu pracovního poměru, jedná se o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je pak povinen poskytnout rodiči (až do skončení pracovního poměru) náhradu mzdy nebo platu ve výši 100 % průměrného výdělku.
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, protože zaměstnavatel učinil rozhodnutí o organizačních změnách, pak je možné rozvázat dohodou či výpovědí se zaměstnancem pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti:
V tomto případě je třeba, aby
- existovalo rozhodnutí o organizačních změnách, v jejichž důsledku se zaměstnanec stal nadbytečný
- byla příčinná souvislost mezi rozhodnutím o organizačních změnách a nadbytečností zaměstnance.
V tomto případě má zaměstnanec nárok na odstupné.
Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít práci odpovídající pracovní smlouvě /nemusí jít o “stejnou židli“ odkud jste odcházela/ může Vás s Vaším svolením přeřadit na jinou práci. Pokud nebudete souhlasit, nemusíte.
Na odstupné je nárok v případě, že byla dána výpověď z důvodu rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele, z důvodu nadbytečnosti nebo i tehdy pokud pracovní poměr byl rozvázán z těchto důvodů dohodou. Odstupné náleží ve výši nejméně:
• jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok;
• dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky;
• trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.
Výpověď z pracovního poměru můžete dostat až po ukončení RD. Po výpovědi následují dva měsíce výpovědní lhůty a pracovní poměr by skončil až po jejím uplynutí. Po dobu výpovědní lhůty byste byla doma a pobírala náhradu mzdy ve výši 100%. Nárok na odstupné byste měla v případě, že by pro to byl zákonný důvod, viz výše.
Na ÚP byste se mohla registrovat až po ukončení pracovní poměru – podpora by se Vám počítala z výše uvedené výplaty náhrady mzdy, pokud se zaregistrujete do 3 pracovních dnů od ukončení pracovního poměru. Podporu by Vám ÚP začal vyplácet až od 3měsíce /za které dostanete odstupné/ tedy od září.
Dohoda o ukončení pracovního poměru, je právní akt, kdy s ukončením musí souhlasit obě strany a pak je jedno, kdy se uzavře a pracovní poměr skončí, může to být i v době čerpání RD. Důvod se uvádět nemusí, pokud by však byl důvodem ukončení pracovního poměru nadbytečnost, popř. rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele nárok na odstupné je i zde.
Pokud po RD neodpracujete alespoň jeden den před ukončením pracovního poměru dohodu, bude podpora v nezaměstnanosti pouze minimální. V roce 2021 to bude 5 311 Kč v prvních 2 měsících vyplácení podpory v nezaměstnanosti, 4 249 Kč v dalších 2 měsících a 3 895 Kč od 5. měsíce vyplácení podpory v nezaměstnanosti.
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
S pozdravem
Kategorie dotazu: slaďování zaměstnání a rodinného života
Téma: Neplacené volno po RD
Dobrý den,
v květnu mi končí rodičovská dovolená. Starší syn (5 let) bude ještě dva roky chodit do MŠ. Dceři budou v květnu 3 roky a školku plánujeme od září 2021.
Ráda bych ještě rok zůstala doma s možností menších přivýdělků.
Pokud bych požádala zaměstnavatele o prodloužení rodičovské dovolené, resp. neplaceného volna do 4 let věku dítěte a on by vyhověl, kdo by pak odváděl dávky zdravotního a sociálního pojištění? A jsou v tomhle případě nějaká omezení týkající se případných přivýdělků?
V případě, že by mi zaměstnavatel nevyhověl, našla jsem možnost být doma jako \"žena v domácnosti\". Kdo v tomhle případě hradí sociální a zdravotní pojištění? Mohou děti navštěvovat školku v plném rozsahu? Je možné si přivydělat (případně v jakém rozsahu)? A jaké kroky bych měla udělat, abych mohla mít statut ženy v domácnosti?
Moc děkuji a s pozdravem,
Dobrý den,
rodičovskou dovolenou lze čerpat pouze do 3let věku dítěte, nikoliv déle. Pak můžete požádat o neplacené volno, s čímž zaměstnavatel nemusí souhlasit.
Stát platí zdravotní pojištění mimo jiné
- za osoby pobírající rodičovský příspěvek
- za osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku
Podmínka se považuje za splněnou jen tehdy, pokud: jde o osobní, řádnou a celodenní péči, tj. dítě není svěřeno do péče jiné osobě, třeba i z rodiny, nebo dítě není umístěno v zařízení s týdenním či celoročním pobytem, nebo dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně, nebo dítě plnící povinnou školní docházku není umístěno ve školním zařízení, či jiném obdobném zařízení po dobu přesahující návštěvu školy. Do této kategorie se může zařadit u jednoho dítěte vždy pouze jedna osoba, a to otec, matka, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Do této kategorie se nemůže zařadit osoba, která má příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.
Rodičovský příspěvek si lze rozložit až do 4let věku dítěte, minimální vyplácená částka je 50Kč měsíčně. Pokud již RP budete mít vyčerpaný, můžete se na své zdravotní pojišťovně přihlásit jako osoba pečující o dítě do 7let věku, a tady můžete mít drobný přivýdělek ve formě DPP či DPP, kde nebudete odvádět zdravotní a sociální pojištění.
Doba péče o dětí do 4let věku se počítá jako doba náhradní pro důchod, sociální pojištění nikdo neplatí.
Pojem „žena v domácnosti“ český právní řád nezná.
Zpravidla tak bývají označovány ženy, které např. po skončení rodičovské dovolené pečují o děti a pro účely pojistného na zdravotní pojištění se považují za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku a plátcem pojistného na zdravotní pojištění za ně je stát (§ 7 odst. 1 písm. k) zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění).
Ženy, které tyto podmínky nesplňují, a přesto jsou v domácnosti, si pak platí pojistné na zdravotní pojištění samy, jako osoby bez zdanitelného příjmu.
Právní úprava:
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů
S pozdravem
Kategorie dotazu: slaďování zaměstnání a rodinného života
Téma: Návrat do zaměstnání po RD
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat ohledně výpovědi v práci po rodičovské dovolené. Měli by mi držet misto do věku 3 let, což je do 13.3.2021. Výpověď mi nemohou dát během rodičovské, ale mohou mi ji poslat koncem rodičovské s platností od 14.3.? Nebo ji musí poslat až po 13.3.?
Pokud dostanu výpověď dohodou, mám nárok na 3 měsíční odstupné. Pokud dostanu 2 měsíční výpověď a nemají pro mě práci, budu doma a pobírat peníze? A mám i po 2 měsíční výpovědi nárok ještě i na odstupné? A ještě ohledně pracovního úřadu. Pokud dostanu výpověď k 13.3.,do 3 dnů se musím nahlásit na pracovní úřad. Bude se mi podpora počítat že mzdy nebo dostanu jen tabulkovou částku 3694 Kč?
Nebo musím být alespoň 1 den oficiálně zaměstnaná po skončení rodičovské? Ve výpovědi musí být napsán organizační důvod. Musí být i ve 2 měsíční výpovědi kvůli podpoře?
Nevím, jestli mám nárok na 2 měsíční výpověď včetně odstupného.
Nebo může být i možnost dát 5 měsíční odstupné ve výpovědi dohodou (místo 2mesicni výpovědi + odstupném )??? Že by za mě vlastně ty 2 měsíce nemuseli platit soc. a zdravotní a bylo by to pro ně výhodnější.
A kdyby mě náhodou do práce vzali zpět, musím nastoupit max. 1 den po skončeni rodičovské, tedy do 14.3.?
DEKUJI VAM MOC za odpovědi.
S pozdravem
Dobrý den,
vrátí-li se rodič do práce po rodičovské dovolené popř. po neplaceném volnu, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělovat mu práci podle pracovní smlouvy. Možnosti řešení situace jsou následující:
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, může navrhnout dohodu o změně obsahu pracovního poměru, tj. nabídnout rodiči práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a rodiče, a dochází-li i ke změně pracovní smlouvy, je třeba tak učinit písemně.
Zaměstnavatel však nesmí rodiče vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovního poměru (např. doby trvání pracovního poměru či ke zkrácení pracovního úvazku.)
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě a nedojde-li k dohodě mezi rodičem a zaměstnavatelem o změně obsahu pracovního poměru, jedná se o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je pak povinen poskytnout rodiči (až do skončení pracovního poměru) náhradu mzdy nebo platu ve výši 100 % průměrného výdělku.
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, protože zaměstnavatel učinil rozhodnutí o organizačních změnách, pak je možné rozvázat dohodou či výpovědí se zaměstnancem pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti:
V tomto případě je třeba, aby
- existovalo rozhodnutí o organizačních změnách, v jejichž důsledku se zaměstnanec stal nadbytečný
- byla příčinná souvislost mezi rozhodnutím o organizačních změnách a nadbytečností zaměstnance.
V tomto případě má zaměstnanec nárok na odstupné.
Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít práci odpovídající pracovní smlouvě /nemusí jít o “stejnou židli“ odkud jste odcházela/ může Vás s Vaším svolením přeřadit na jinou práci. Pokud nebudete souhlasit, nemusíte.
Na odstupné je nárok v případě, že byla dána výpověď z důvodu rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele, z důvodu nadbytečnosti nebo i tehdy pokud pracovní poměr byl rozvázán z těchto důvodů dohodou. Odstupné náleží ve výši nejméně:
• jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok;
• dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky;
• trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.
Výpověď z pracovního poměru můžete dostat až po ukončení RD, tedy od 14.3.2021. Po výpovědi následují dva měsíce výpovědní lhůty, která by u vás začala běžet 1.4. a pracovní poměr by skončil 31.5.2021. Po dobu výpovědní lhůty byste byla doma a pobírala náhradu mzdy ve výši 100%. Nárok na odstupné byste měla v případě, že by pro to byl zákonný důvod, viz výše.
Na ÚP byste se mohla registrovat až po ukončení pracovní poměru od 1.6.2021 – podpory by se Vám počítala z výše uvedené výplaty náhrady mzdy, pokud se zaregistrujete do 3 pracovních dnů od ukončení pracovního poměru. Podporu by Vám ÚP začal vyplácet až od 3měsíce /za které dostanete odstupné/ tedy od září.
Musím Vás však upozornit, že neexistuje nic, jako je výpověď dohodou: je buď výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, nebo dohoda o ukončení pracovního poměru, kdy s ukončením musí souhlasit obě strany a pak je jedno, kdy se uzavře a pracovní poměr skončí, může to být i v době čerpání RD. Důvod se uvádět nemusí, pokud by však byl důvodem ukončení pracovního poměru nadbytečnost, popř. rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele nárok na odstupné je i zde. Pokud po RD neodpracujete alespoň jeden den před ukončením pracovního poměru dohodu, bude podpora v nezaměstnanosti pouze minimální. V roce 2021 to bude 5 311 Kč v prvních 2 měsících vyplácení podpory v nezaměstnanosti, 4 249 Kč v dalších 2 měsících a 3 895 Kč od 5. měsíce vyplácení podpory v nezaměstnanosti.
Pokud by nebylo aktuální ukončení pracovního poměru, musíte do zaměstnání nastoupit den po 3. narozeninách dítěte.
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
S pozdravem
Kategorie dotazu: slaďování zaměstnání a rodinného života
Téma: Návrat do zaměstnání po RD
Dobry den,
V cervenci se mam vracet po rodicovske dovolene do zamestnani (synovi budou 3 roky).
V prubehu me rodicovske se ve firme zmenili jednatele i slozeni majitelu. Firma se prestehovala (sidlo firmy je nyni pro mne 1,5hod cesty autem z puvodnich 10min) a naopak ma nove pobocky (jednu i v blizkosti meho bydliste). V me pracovni smlouve stoji jako misto vykonu prace “sidlo firmy” (v hlavicce smlouvy je uvedeno puvodni sidlo v blizkosti meho bydliste).
Mam narok pozadovat misto vykonu v blizkosti bydliste na pobocce kam se presunul i zbytek jinych zamestnancu (zamestnavatel snad po me nemuze pozadovat travit kazdy den 3hod na ceste) ci mam ze zakona povinnost pracovat na sidle firmy i kdyz je nyni vzdalene a vzhledem k peci o maleho syna neni ani casove mozny navrat na plny uvazek?
Dekuji za radu
Dobrý den,
vrátí-li se rodič do práce po rodičovské dovolené popř. po neplaceném volnu, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělovat mu práci podle pracovní smlouvy. Možnosti řešení situace jsou následující:
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, může navrhnout dohodu o změně obsahu pracovního poměru, tj. nabídnout rodiči práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a rodiče, a dochází-li i ke změně pracovní smlouvy, je třeba tak učinit písemně.
Zaměstnavatel však nesmí rodiče vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovního poměru (např. doby trvání pracovního poměru či ke zkrácení pracovního úvazku.)
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě a nedojde-li k dohodě mezi rodičem a zaměstnavatelem o změně obsahu pracovního poměru, jedná se o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je pak povinen poskytnout rodiči (až do skončení pracovního poměru) náhradu mzdy nebo platu ve výši 100 % průměrného výdělku.
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, protože zaměstnavatel učinil rozhodnutí o organizačních změnách, pak je možné rozvázat dohodou či výpovědí se zaměstnancem pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti:
V tomto případě je třeba, aby
- existovalo rozhodnutí o organizačních změnách, v jejichž důsledku se zaměstnanec stal nadbytečný
- byla příčinná souvislost mezi rozhodnutím o organizačních změnách a nadbytečností zaměstnance.
V tomto případě má zaměstnanec nárok na odstupné.
Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít práci odpovídající pracovní smlouvě /nemusí jít o “stejnou židli“ odkud jste odcházela/ může Vás s Vaším svolením přeřadit na jinou práci. Pokud nebudete souhlasit, nemusíte.
Na odstupné je nárok v případě, že byla dána výpověď z důvodu rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele, z důvodu nadbytečnosti nebo i tehdy pokud pracovní poměr byl rozvázán z těchto důvodů dohodou. Odstupné náleží ve výši nejméně:
• jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok;
• dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky;
• trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.
Pokud tedy máte v pracovní smlouvě napsáno místo výkonu práce sídlo firmy, měla byste pracovat v jeho sídle. Změna sídla zaměstnavatele, tedy jeho části může být však i důvodem k ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele / a to i v době trvání rodičovské dovolené/, pak Vám ale náleží odstupné. Doporučuji tedy klidné jednání se zaměstnavatelem a s tím, že máte zájem o práci na pobočce, která je v blízkosti Vašeho bydliště.
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
S pozdravem
Kategorie dotazu: slaďování zaměstnání a rodinného života
Téma: Oznámení zaměstnavateli o návratu z RD
Dobrý den, obracím se na Vás ohledně možnosti poslání vzorového dopisu pro zaměstnavatele týkající se návratu po rodičovské dovolené, děkuji
Dobrý den,
vzorový dopis ani formulář na toto neexistuje. Dopis bych formulovala ve stylu: Jsem u vás zaměstnaná od …. a dne …. jsem začala čerpat rodičovskou dovolenou, která mi skončí dne … Dne …. tedy plánuji vrátit se zpět do zaměstnání. Datum a podpis, označení zaměstnavatele v záhlaví.
Na takový dopis by se Vám měl zaměstnavatel ozvat s tím, že souhlasí, popř. Vás pozve na osobní schůzku, kde bude chtít jednat o nějaké změně. Pokud nemáte datovou schránku, doporučuji zaslat doporučeně.
S pozdravem
Kategorie dotazu: slaďování zaměstnání a rodinného života
Téma: Návrat do zaměstnání
Dobrý den,
jsem zaměstnaná od roku 2013 u stejného zaměstnavatele, v roce 2016 jsem nastoupila na MD a RD na kterou plynule navazovala druha MD a RD (ta mi na jare tohoto roku konci).
Zamestnana jsem u spolecnosti s.r.o. ktera mela v nasem meste francheziovou pobocku, v prubehu cerpani me RD tuto pobocku prevzal jiny majitel. Ja jsem zustala zamestnana porad u puvodni s.r.o., ktera aktualne nema zadnou realnou cinnost v nasem meste (ICO je stale aktivni).
Predpokladam, ze budou chtit ukoncit pracovni pomer, kde bych mela mit narok na odstupne? A pokud by mi chteli nabidnout podobnou praci treba v jinem meste - musim takovou nabidku prijmout a souhlasit s dojizdenim v radech desitek kilometru? Pokud bych neprijala, muzu dostat vypoved bez naroku na odstupne?
A posledni dotaz - pokud bych dostala vypoved a pobezi mi vypovedni lhuta jeste v dobe cerpani RD, muzu pripadne uz shanet nove zamestnani a nechat se pripadne zamestnat?
Dekuji za informace.
Dobrý den,
zákoník práce zák. 262/2006 Sb. zaručuje přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů na jiného zaměstnavatele. Nový vlastník zaměstnavatele, nový zaměstnavatel (ta nová s.r.o.), musí zaměstnancům zajistit a poskytnout stejné pracovněprávní nároky, jaké měli u původního zaměstnavatele. Tedy Vaše pracovní smlouva stále platí i Vaše nároky a povinnosti z ní plynoucí.
Po skončení RD máte nárok na pracovní zařazení dle obsahu této pracovní smlouvy. Tedy zaměstnavatel musí dodržet to, co máte ve smlouvě napsané, tedy druh práce, výši mzdy/platu. Co se týče místa výkonu zaměstnání, jde o to, co máte napsáno v pracovní smlouvě - pokud tam máte napsáno třeba ČR - tak Vám může být nabídnuta pozice na jakékoli pobočce v rámci celé ČR. Pokud máte ve smlouvě uvedeno Brno, může Vám být nabídnuta pracovní pozice v Brně atp. Místo výkonu zaměstnání uvedené v pracovní smlouvě musíte respektovat.
Pokud zaměstnavatel nemá možnost přidělit Vám práci odpovídající pracovní smlouvě a nedojde‑li k dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem o změně obsahu pracovního poměru, jedná se o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel bude v takovém případě povinen poskytnout Vám (až do případného skončení pracovního poměru nebo do odpadnutí překážky v práci) náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
Nemá‑li zaměstnavatel možnost přidělit Vám práci odpovídající pracovní smlouvě z organizačních důvodů (např. při převzetí společnosti došlo ke snížení počtu pracovních míst), pak je možné s Vámi z těchto důvodů rozvázat pracovní poměr výpovědí a nebo dohodou s nárokem na odstupné.
Pokud byste odmítla pracovní pozici Vy například z důvodu dlouhého dojíždění a tato pozice by přitom odpovídala Vaší pracovní smlouvě, pracovní poměr musíte ukončit Vy, ovšem bez odstupného. Pokud bez dalšího odmítnete dojíždět na poskytnuté pracovní místo, ačkoli místo odpovídá pracovní smlouvě, mohlo by to být posouzeno jako hrubé porušení povinností vyplývajících z pracovně právního vztahu.
Nové zaměstnání si hledat můžete, novou pracovní smlouvu během RD uzavřít můžete, můžete mít i více souběžných pracovních poměrů. Pouze musíte dodržet, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
S pozdravem,
Kategorie dotazu: slaďování zaměstnání a rodinného života
Téma: Ukončení pracovního poměru po RD
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Mam smlouvu na dobu neurcitou, pobiram rodičovský prispevek, mela jsem nastoupit zpet do zamestnani v breznu 2020 (dcera mela 3roky),ale nesehnala jsem skolku, tak jsme se domluvili se zamestnavatelem, ze nastoupim az v zari, az pujde dcera do skolky (protahla jsem si rodicak do konce roku) Ale jelikoz me nevzali ani v zari, kvuli koronaviru (pracovala jsem v cestovnim ruchu) tak jsme se domluvili, ze nastoupim od ledna, ze snad bude situace lepsi. Ale neni. Ted zamestnavatel prisel s tim, ze jak mi \\\"dojede\\\" rodičák (konec prosince) tak se mnou rozvazou pracovni pomer. A ja se ptam, mam narok na odstupne? Kdyz mam smlouvu na dobu neurcitou, ale mela jsem nastoupit uz v breznu, pak v zari, v lednu a nakonec nenastoupim. Zrejme jsem byla vedena na neplacenem volnu. dekuji za odpověď
Dobrý den,
vrátí-li se rodič do práce po rodičovské dovolené popř. po neplaceném volnu, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělovat mu práci podle pracovní smlouvy. Možnosti řešení situace jsou následující:
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, může navrhnout dohodu o změně obsahu pracovního poměru, tj. nabídnout rodiči práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a rodiče, a dochází-li i ke změně pracovní smlouvy, je třeba tak učinit písemně.
Zaměstnavatel však nesmí rodiče vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovního poměru (např. doby trvání pracovního poměru či ke zkrácení pracovního úvazku.)
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě a nedojde-li k dohodě mezi rodičem a zaměstnavatelem o změně obsahu pracovního poměru, jedná se o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je pak povinen poskytnout rodiči (až do skončení pracovního poměru) náhradu mzdy nebo platu ve výši 100 % průměrného výdělku.
• Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, protože zaměstnavatel učinil rozhodnutí o organizačních změnách, pak je možné rozvázat dohodou či výpovědí se zaměstnancem pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti:
V tomto případě je třeba, aby
- existovalo rozhodnutí o organizačních změnách, v jejichž důsledku se zaměstnanec stal nadbytečný
- byla příčinná souvislost mezi rozhodnutím o organizačních změnách a nadbytečností zaměstnance.
V tomto případě má zaměstnanec nárok na odstupné.
Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít práci odpovídající pracovní smlouvě /nemusí jít o “stejnou židli“ odkud jste odcházela/ může Vás s Vaším svolením přeřadit na jinou práci. Pokud nebudete souhlasit, nemusíte.
Na odstupné je nárok v případě, že byla dána výpověď z důvodu rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele, z důvodu nadbytečnosti nebo i tehdy pokud pracovní poměr byl rozvázán z těchto důvodů dohodou. Odstupné náleží ve výši nejméně:
• jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok;
• dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky;
• trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.
Předpokládám, že nyní u zaměstnavatele čerpáte neplacené volno. Nijak to nesouvisí s tím, do kdy čerpáte rodičovský příspěvek. Nyní jste tedy domluvená na tom, že neplacené volno budete čerpat do konce roku? Pak byste tedy měla nastoupit zpět do práce. Píšete, že pro Vás ale zaměstnavatel nemá v tuto chvíli práci. Postup bude tedy asi takový, že se s Vámi pokusí dohodnout na ukončení pracovního poměru. S tím ale nemusíte souhlasit, dohoda je od slova dohodnout se a to musejí obě strany.
Pokud souhlasit nebudete, zaměstnavatel Vám může dát výpověď pro nadbytečnost. Tu však může dát až první den po ukončení neplaceného volna, v den nástupu do zaměstnání. Od prvního dne následujícího měsíce začíná běžet dvouměsíční výpovědní lhůta a pracovní poměr skončí až po jejím uplynutí. Během výpovědní doby byste byla doma a pobírala náhradu mzdy ve výši 100%. Případná podpora v nezaměstnanosti se pak bude počítat z tohoto příjmu.
V případě, že by se dohodla na odstupném za 5 měsíců, bylo by asi akceptovatelné podepsat i dohodu o ukončení pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti a skončit prakticky kdykoliv. Případná podpora v nezaměstnanosti však pak bude pouze minimální a nebude se počítat z výdělku.
V každém případě máte nárok na odstupné, jen si musíte pohlídat, aby v případné dohodě o ukončení pracovního poměru byl uveden důvod nadbytečnost.
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
S pozdravem
Kategorie dotazu: slaďování zaměstnání a rodinného života
Téma: Neplacené volno
Dobrý den,
teď mi volal zaměstnavatel, že 23.12. má můj syn 3 roky a pokud nenastoupím 24.12. do zaměstnání, bude to muset řešit A apod. Proto mi navrhuje výpověď dohodou. Já jsem se rozhodla zůstat ještě na rodičovské dovolené, protože malého mi nevzali do žádné školky a pokoušíme se o druhé dítě. Na to jsem myslela, že bych díky zaměstnaneckému poměru mohla čerpat znovu mateřskou. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Vůbec nevím, jestli má na toto zaměstnavatel nárok a spíš si myslím, že ne. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den,
rodičovská dovolená je volno, které poskytuje zaměstnavatel maximálně do 3let věku dítěte. Pokud chcete být i nadále s dítětem doma, musíte požádat o neplacené volno. Den po 3.narozeninách jste povinna se do zaměstnání vrátit, popř. se řádně omluvit /neplacené volno, pracovní neschopnost, ošetřovné/.
O neplacené volno doporučuju požádat písemně v předstihu/takže okamžitě/. Zaměstnavatel není povinen Vám vyhovět. Jako důvod napište péče o dítě, nepřijetí do MŠ.
Dle rozsudku Nejvyššího soudu ČR spis. zn. 21 Cdo 4411/2007, ze dne 10. 10. 2008: „Zaměstnankyně, které zaměstnavatel poskytl na její žádost rodičovskou dovolenou (do tří let věku dítěte), porušuje povinnost stanovenou právními předpisy, jestliže po jejím skončení nenastoupí do práce. O porušení povinnosti vyplývající z právního předpisu vztahujícího se k zaměstnancem vykonávané práci, které by mohlo být důvodem k rozvázání pracovního poměru, se však může jednat jen tehdy, porušila-li tuto pracovní povinnost zaviněně, tj. úmyslně nebo alespoň z nedbalosti. Nenastoupí-li zaměstnankyně po skončení rodičovské dovolené do práce jenom proto, že nemá možnost umístit dítě do předškolního zařízení (mateřské školy nebo speciální mateřské školy) a že nemůže zajistit řádnou péči o dítě ani jinak, zejména prostřednictvím jiné osoby, a vyrozuměla-li o tom řádně svého zaměstnavatele, je nepochybné, že nemohla nastoupit po skončení rodičovské dovolené do práce z důležitých důvodů a že má proto nárok na poskytnutí pracovního volna. Její jednání proto nemůže být považováno za zaviněné porušení pracovních povinností (porušení pracovní kázně) a nemůže být důvodem k rozvázání pracovního poměru.“ (Přiměřeně podle rozsudku Nejvyššího soudu ČR spis. zn. 21 Cdo 4411/2007, ze dne 10. 10 2008). Bude to tedy asi o vyjednávání, a pokud zaměstnavateli dáte k dispozici rozsudek Ústavního soudu, možná svolí k tomu, neplacené volno Vám poskytnout.
S pozdravem
Kategorie dotazu: slaďování zaměstnání a rodinného života
Vyhledat
KATEGORIE DOTAZŮ PORADNY
- dávky nemocenského pojištění
- dávky státní sociální podpory
- diskriminace
- krizová intervence
- mateřská a rodičovská dovolená (MD a RD)
- nezaměstnanost
- ostatní dotazy
- peněžitá pomoc v mateřství (PPM)
- podnikání rodičů (OSVČ)
- poradenství kariérní
- poradenství psychologické
- pracovní právo (kromě čerpání md a rd)
- rodičovský příspěvek (RP)
- rodinné právo - ostatní
- rodinné právo - výživné, opatrovnické řízení
- rodinné právo - zahraniční prvek
- slaďování zaměstnání a rodinného života
- výdělečná činnost na MD a RD
- zaměstnání rodičů s cizím prvkem
- zdravotní péče v těhotenství a mateřství