Ministerstvo zdravotnictví vydalo s ohledem na šíření koronaviru zákaz otců u porodu v porodnici. A to samé se zřejmě vztahuje i na duly. Tento zákaz se nám nelíbí, nicméně i tak je potřeba jej respektovat. Hlavní je zachovat klid a neztrácet sebedůvěru.

To hlavní, co žena potřebuje pro to, aby porodila, je její vlastní tělo a ty správné hormony. Vy porodit zvládnete i sama, protože vás k tomu příroda dokonale vybavila. 

  • Dobře se na porod připravte. Aperio nabízí předporodní kurzy i individuální konzultace přes videohovor.
  • Mějte s sebou porodní plán nebo dříve vyslovené přání ve více kopiích.
  • V českých porodnicích pracují skvělí doktoři, doktorky i porodní asistentky, ti všichni udělají maximum proto, aby vám v nelehké době pomohli. V řadě porodnic jsou připraveni i na speciální situace a na rodičky nakažené koronavirem.
  • Využívejte moderní technologie a zůstávejte alespoň ve vzdáleném kontaktu se svým partnerem, rodinnými příslušníky či dulou, pokud to vám jako rodící ženě pomáhá. I podpora na dálku může být přínosná pro klidný průběh porodu a poporodní adaptace.
  • Soustřeďte se na svůj dech, zapojte účinné relaxační techniky, které už umíte, nebo které se naučíte. Jógový dech, meditace – to všechno vám pomůže zachovat klid.
  • Připomínáme také možnost ambulantního porodu, takže můžete být doma s partnerem už pár hodin po porodu.
  • Řada žen se bojí, že jejich přání nebo dokonce porodní plány budou v porodnici respektovat. Bojí se nástřihu, arogance a separace od dítěte. Doporučujeme proto dobře si vybrat porodnici. To, že jste někde registrovaná, neznamená, že nesmíte porodit jinde. Podívejte se do našeho Průvodce porodnicemi, kde najdete i zkušenosti rodičů.

Rodiče, nejste v tom sami!

Psychologickou podporu pro vás máme na Lince pro mámy a táty.

Chcete se zeptat, jak teď fungují naše předporodní kurzy a konzultace přes videohovor a jak se připravit s ohledem na zákaz otců u porodu v porodnici? Pište na kurzy@aperio.cz

Celé nařízení Ministerstva zdravotnicvtví, které přítomnost otců u porodu v porodnicích zakazuje, si můžete přečíst zde.

Je založená petice požadující povolení přítomnosti otců v porodnicích.