A—Blog—Když chce dítě jen mámu. Tipy, jak to překonat
Když chce dítě jen mámu. Tipy, jak to překonat
24. 7. 2023
„Ty ne! Já chci maminku!“ Znáte to? Ať už jde o koupání, čištění zubů, uspávání, nebo cokoliv jiného, chce dítě jen vás. Táta, babička nebo děda mají smůlu. Váš drobek bez vás neudělá ani ránu! A ještě posloucháte poznámky, že je to „mamánek“ nebo „závislák“... Navíc to může ve vás i v odmítnutém člověku vyvolávat různé emoce a je těžké zachovat si nadhled. Pojďme se společně podívat, co vede k dětskému odmítání, a taky na pár tipů, jak to můžete změnit.
Průvodce zákony pro rodiče 2024
Přehledné a čtivé shrnutí právních předpisů souvisejících s rodičovstvím. Nebojujte se zákony, využijte je ve svůj prospěch!
Proč chce dítě jen mámu, nebo tátu?
Za chováním „jen máma / jen táta“ stojí několik důvodů. Jedním z nich je, že naše společnost má díky ekonomickému a pracovnímu tlaku tendenci vytlačovat otce na okraj rodinného života. Stejně tak v případech, kdy tatínek zůstává doma, maminky nemají možnost trávit s dětmi stejné množství času a je těžší vybudovat a udržet blízký a vřelý vztah, po kterém děti touží.
Dalším důvodem je, že stesk po rodiči, který s ním je méně, je pro děti častým emocionálním tématem (např. jim nedává žádný smysl, že „on/ona musí chodit do práce“). To vede k nejrůznějším pocitům, které se – když je nepřítomnější rodič konečně doma – aktivují a ztěžují dítěti navázat s ním kontakt.
Takže ve skutečnosti se „chci jenom maminku“ často překládá jako „tak moc mi chybíš, tati, že nevím, jak se s tím pocitem vypořádat“. (Můžete volně zaměnit tátu za mámu, protože to je opravdu jen důsledek toho, jak jsou dnes uspořádány společnost a genderové role a úkoly, a nemá to žádný biologický základ).
Co s tím?
Pro zdánlivě méně oblíbeného rodiče máme pár tipů, jak posílit svůj vztah s dítětem:
1
Promluvte si s někým o svých pocitech Pocit odmítnutí je těžký. Bojíme se, že nás naše dítě nemá rádo, nebo máme pocit, že nejsme dost dobří, že něco děláme špatně… Promluvte si o tom, co cítíte, s někým, kdo vás prostě jen vyslechne – bez toho, aniž by vám radil nebo vás soudil. Můžete zavolat třeba na naši Linku pro mámy a tátynebo si najít naslouchacího partnera.
2
Travte s dítětem pravidelně čas jeden na jednoho Udělejte si pravidelně čas na společné chvilky, třeba hned po příchodu domů. Výsledkem bude větší spolupráce ze strany dítěte!
3
Hrajte si a prohrávejte Drsnější hry, jako jsou braní dítěte tzv. na koně, zápasení, polštářové bitvy a další aktivní fyzické hry, přinášejí smích, budují vztah a dávají dítěti příležitost vyjádřit hravou formou svůj vztek a frustraci vůči vám. Nechte ho vyhrát (ale ne příliš snadno) a mít navrch! Zaměřte se na to, co přináší smích. Brzy budete vy ti oblíbení!
4
Nenechte se odbýt Občas nepodléhejte prosbám dítěte a nenechte svého partnera či partnerku, aby si s dítětem čistil/a zuby po 300. v řadě jen proto, že víte, že to vaše dítě chce. Vaše dítě je s vámi v bezpečí, jste starostlivý rodič, takže není na škodu, když se budete držet původního plánu a prostě řeknete: „Ne. Dnes večer ti chci vyčistit zuby a přitulit se k tobě před spaním já.“Pokud vaše dítě začne plakat, není to proto, že by vás nemělo rádo. Tentokrát se mu z nějakého důvodu do cesty postavily nějaké pocity, které mu brání plně si užívat vaši společnost, ale to přejde.
Pokud dokážete dát jeho emocím čas a jen naslouchat jeho pláči a protestům – a přitom ho občas jemně ujistit o vaší lásce a o tom, že je vše v pořádku – bude mít možnost ze sebe tyto náročné emoce uvolnit. Pak se jeho náhled na věc přirozeně změní, aniž byste ho vy nebo váš partner přesvědčovali a hádali se s ním. Bude schopno vnímat vaši lásku, cítit se na vás více napojeno a důvěřovat vám, protože jste mu právě ukázali, že ho přijímáte, ať se děje cokoli, a že se na vás může spolehnout, i když to vypadá, že ho zrovna teď odmítáte.
5
Nespěchejte Pokud je pro vaši partnerku nebo vašeho partnera těžké poslouchat pláč dítěte a chce ho „zachránit“, můžete mu naslouchat společně. Dodržte plán, že dnešní uspávání je ve vaší režii, ale nespěchejte a nevnucujte se. Jakmile se pocity skrze pláč vyjasní, věci se pohnou kupředu.
Víme, že to pro vás může být někdy vyčerpávající, ale společně to určitě zvládnete a bude to jen a jen lepší!
Zdroj: Aplikace Growing
Linka pro mámy a táty
Bezpečný prostor pro vaše pocity a obavy. Neváhejte a zavolejte, uleví se vám.
Cookies jsou malé textové soubory ukládané do zařízení návštěvníka našeho webu. Slouží například k zajištění technického fungování webové stránky a pro statistické a analytické účely. Technické cookies soubory zajišťují fungování a ochranu našeho webu a nelze je vypnout. Analytické soubory funkci webu zlepšují, ale můžete je v Individuálních preferencích vypnout.