30. 3. 2022
Zásadní otázkou bývá, jestli bude otec u porodu, nebo ne. Na začátku je třeba si říct, že každý pár, každá rodina to má jinak a neexistuje jen jeden způsob, jak spolu projít začátkem rodičovství a porodem. Hlavní ale je, že byste se s partnerkou měli domluvit a shodnout. Preference ženy jsou opravdu důležité – měli byste společně najít řešení, ve kterém se bude cítit dobře a bezpečně.
Je v pořádku váhat a pochybovat, jestli to zvládnete. Porod je klíčovým okamžikem, jste součástí procesu vzniku nového života. Možná vám v rozhodování pomůže několik důvodů, proč je vaše přítomnost přínosná:
Asi to znáte, partnerka zjistí, že je těhotná, a už sbírá informace, ví, co může jíst, co ne, v jaké vývojové fázi je plod, plánuje, co je potřeba zařídit… Roste v ní nový život a vše intenzivně prožívá. Máte pocit, že nestíháte? Že stojíte mimo rozjetý vlak? I vy se ale můžete do spousty věcí zapojit a být aktivní. Tady je pár tipů:
Přemýšlejte o otcích a otcovských figurách v okolí, mluvte s muži, jejichž postoj k dětem a ženě se vám líbí. Promluvte si se svým otcem, dědečkem či bratrem a inspirujte se jejich přístupem. Popovídejte si o tom, co společně prožitý porod a začátky otcovství znamenaly pro vaše přátele (muže i ženy). Přemýšlejte o mužích, kteří vás v životě formovali a byli vám otcem tam, kde vlastní táta nemohl. Hledejte pozitivní vzory, ale zároveň i vlastní cestu, která vám bude vyhovovat. Dobré je poznat i ženský pohled, mluvte se svou partnerkou, mámou nebo sestrou.
Pokud máte stále hodně otázek a potřebujete si je ujasnit mimo „ženský prostor“, můžete navštívit předporodní kurz speciálně pro muže, např. kurz Muž u porodu, který v Lize otevřených mužů vede psycholog Ondřej Cerha. Ten například doporučuje i napsat si seznam „co zůstává po narození dítěte stejné a co se změní?“ a s odstupem času se na něj podívat.
Říká se, že štěstí přeje připraveným. Aby vás u porodu nic nezaskočilo, navštivte předporodní kurz nezávislý na porodnici, ve kterém se s muži počítá (u nás v Aperiu je 50 % účastníků mužů). Na kurzu zjistíte, jaká je vaše role u porodu, co na ženu čeká a jak jí nebo miminku můžete pomoci.
Co u porodu budete dělat, když to hlavní „odedře“ žena? Přinejmenším jí budete k ruce – podáte vodu nebo teplé ponožky, odnesete tašku, doprovodíte ji na toaletu, pustíte hudbu či zatáhnete závěsy (v cizím prostředí a během tak intenzivního procesu, jako je porod, je to k nezaplacení). Můžete jí pomoci i fyzicky – žena se o vás bude opírat nebo věšet, můžete ji masírovat nebo objímat, ale hlavně budete psychickou oporou, zdrojem bezpečí a lásky, a to zásadně porod podporuje.
Počítejte i s tím, že mohou nastat různé komplikace, i tehdy bude žena vaši pomoc potřebovat. Zjistěte si předem, co je pro ni během porodu opravdu důležité.
Jsou to chvíle, na které budete vzpomínat celý život. Co můžete udělat pro to, abyste s miminkem navázal citovou vazbu?
Myslete na to, že žena je v šestinedělí chráněná. Bývalo zvykem, že se o ni v tomto období starala širší rodina i přátelé, mnohde už to nefunguje, a tak jste možná jediným člověkem, který se o ni může postarat. Pomozte jí s péčí o domácnost, s vařením, s nákupy apod.
Víte, že od roku 2018 můžete čerpat tzv. otcovskou? Je to ideální možnost, jak se svou rodinou strávit víc času. Více informací o možnostech čerpání nejen otcovské, ale i rodičovské dovolené, si můžete přečíst v našem Průvodci zákony pro rodiče.
Přehledné a čtivé shrnutí právních předpisů souvisejících s rodičovstvím. Nebojujte se zákony, využijte je ve svůj prospěch!
Pokud stále ještě pochybujete o tom, jestli jste v tomto období důležitý a užitečný, věřte, že ano. Partnerka vaši snahu jistě uvítá, a až vás miminko poprvé chytne za prst, až se poprvé usměje, budete si jistí na sto procent. A co teprve, až poprvé uslyšíte větu: „Tati, mám tě rád/a.“
Srovnejte profily porodnic, hodnocení od rodičů a vyberte si to správné místo pro narození dítěte.
Stáhněte si knihu Těhotenství – laskavě, s respektem a prakticky. Nechte se inspirovat, uklidnit i poučit. Zdarma PDF verze a audiokniha.
Zdroj: Tématu se podrobně věnujeme v rámci Akademie pro lektorky předporodní přípravy, přednášku pro účastnice vedl v roce 2021 psycholog a kulturolog PhDr. Mgr. Ondřej Cerha, který se tématu dlouhodobě věnuje a vede kurzy pro muže v Lize otevřených mužů.
Text: Milena Jeřábková, Tereza Kochová a Věra Staňková
*Navrátilová, Š. (2008). Otec u porodu. Nepublikovaná bakalářská práce. Zlín: Univerzita Tomáše Baťi.
Láká vás být lektorkou? Připravili jsme odpovědi na to, co vás nejvíc zajímá.
Číst celý článek
Jak příchod dětí ovlivňuje partnerský vztah: Tipy, jak udržet lásku i během náročného rodičovství.
Číst celý článek
Téměř polovina novorozenců je v českých porodnicích dokrmována. Jaký vliv má kvalita podpory na úspěšnost kojení a jaké zkušenosti sdílí rodiče?
Číst celý článek
Nová analýza dat z Průvodce porodnicemi
Číst celý článek
Kdo má odpovědnost za péči o dítě a jeho zdraví? Na co máte jako rodiče právo?
Číst celý článek
Předporodní kurz je investice, která se vyplatí. Ženy, které jsou na porod dobře připravené, ho mají snazší.
Číst celý článek
Sdílejte tento článek s přáteli