28. 6. 2021
Praktické informace o rozchodu a rozvodu, důležité pojmy, inspirace, kontakty.
Soudce Martin Beneš z Okresního soudu Most zásadně na setkání s rodiči, kteří se rozvádějí, nenosí kravatu. „Tím soudem a jeho uspořádáním dáváme rodičům najevo, že mají bojovat a že by mohli o dítě přijít,“ vysvětluje. On ale nechce působit jako někdo, kdo rodiče bude soudit, proto se s rodiči baví raději bez taláru u malého stolku.
„Nedovedu si představit, že bych neschválil dohodu rodičů,“ tvrdí soudce Martin Beneš. To je podle něj porušení ústavního práva na svobodu rodinného života.
Během rozvodu rodičů dětem často nikdo neřekne, že na otázky, které souvisí s jejich názory nebo postoji k rodičům, vůbec nemusejí odpovídat. Například děti nikdo nemůže nutit, aby řekly, se kterým rodičem by chtěly bydlet, tvrdí terapeut Michal Kniha, který pracuje s celými rodinami ve společnosti Dům tří přání.
Dagmar Kubičíková, která vede OSPOD na Praze 8, věří, že nejlepší je nechat odpovědnost za řešení rozchodu co nejvíce na rodičích. „Rodiče byli kompetentní, když se dítě narodilo. Když si nesli dítě z porodnice, nestál jim za zády OSPOD ani soud. Věříme, že jsou kompetentní i nadále,“ říká Dagmar Kubičíková. Nadměrná intervence státu je podle ní nevhodná.
Poznatek z praxe OSPOD: Na Praze 8 si zvou si vždy oba rodiče společně a informují je, že soud bude zajímat, jak zohledňují potřeby dětí. Soustředí se přitom na to, jak se rodiče chovají teď, neřeší se minulost, ale přítomnost. Zájem dítěte má být vždy na prvním místě.
„Ve spisech, které dostáváme a které mají třeba i dva tisíce stránek, se dítě ztrácí zhruba na straně osm,“ upozorňuje Kristýna Jůzová Kotalová z Ministerstva práce a sociálních věcí, která představila vizi toho, jaká by mohla být role OSPOD v procesu rozvodu. Úlohou OSPOD by mělo být hlavně sledovat, jestli děti nejsou nějakým způsobem ohrožené.
Experti se shodli, že dělení péče na společnou, výlučnou a střídavou je zavádějící. Veškerá péče po rozvodu je tak jako tak sdílená, protože žádný rodič nepřichází o rodičovská práva, i když je dítě ve výlučné péči jednoho z nich.
Obraťte se na naši právní poradnu. Svůj dotaz můžete s odborníky probrat osobně, telefonicky nebo ho položit online ve webové poradně. Vždy zcela zdarma.
Eliška Kodyšová z Aperia spolu s Lukášem Talpou z Ligy otevřených mužů představili program, který pracuje nejen s rozcházejícími se rodiči, ale i s dětmi. Unikátní bezplatný podpůrný vzdělávací program nabízí rodičům možnost nejen pracovat ve skupinách spolu s dalšími rodiči v podobné situaci, ale také využít služeb psychologa nebo mediátora.
Na více než 300 stránkách najdete vzory smluv a žádostí, příběhy rodičů a konkrétní doporučení, jak v různých situacích postupovat.
Kulatý stůl na téma Rozchodem rodina nekončí se konal 9. 6. 2020 pod záštitou senátorky Šárky Jelínkové. Akce byla uskutečněna v rámci projektu Rozchodem rodina nekončí: podpora dětí ohrožených rozvodem či rozchodem v Praze, registrační číslo: CZ.03.2.X/0.0/0.0/18_095/0011244, financovaného z Evropského sociálního fondu.
Text: Ilona Kleníková
Možnosti rozvodového řízení, vypořádání společného jmění manželů, nesezdaní rodiče, mediace.
Číst celý článek
Kdy máte nárok na náhradní výživné a jak o něj můžete požádat?
Číst celý článek
Vše o výživném a co dělat, když jeden z rodičů vyživovací povinnost neplní.
Číst celý článek
Rodiči zůstáváte i po rozchodu. Poradíme vám, jak zvládnout komunikaci s bývalým partnerem či partnerkou a na co si dát pozor, aby se děti netrápily.
Číst celý článek
Jak můžete vymáhat výživné, když rodič na dítě dobrovolně neplatí? Vše potřebné najdete v našem článku.
Číst celý článek
Jak pečovat o vztah a co dělat, když se to nedaří.
Číst celý článek
Sdílejte tento článek s přáteli