29. 1. 2025
Je-li výživné stanoveno soudním rozhodnutím, ale není dobrovolně placeno, lze přistoupit k jeho vymáhání. Nejprve ale doporučujeme v dané věci s druhým rodičem komunikovat.
Pokud se rodič rozhodne přistoupit k vymáhání výživného, lze postupovat dvěma způsoby:
Přehledné a čtivé shrnutí právních předpisů souvisejících s rodičovstvím. Nebojujte se zákony, využijte je ve svůj prospěch!
Zadejte svůj dotaz online v naší právní a psychologické poradně pro rodiče. - Pracovní a rodinné právo - Sociální zabezpečení rodiny - Psychologické otázky
Pokud se rodič, k jehož rukám má být výživné placeno, obrátí na soud s návrhem na výkon rozhodnutí, bude muset v návrhu uvést, jakým způsobem má soud výkon rozhodnutí provést, tj. označit postižitelný majetek povinného rodiče.
Pokud se naopak rozhodne využít služeb soudního exekutora, postačí podat exekuční návrh. O vše ostatní se již postará soudní exekutor, který sám zjistí majetek povinného rodiče a zvolí nejvhodnější způsob provedení exekuce. Na rozdíl od soudu může soudní exekutor přistoupit též k postižení řidičského průkazu povinného rodiče.
Předpokladem k zahájení výkonu rozhodnutí nebo exekuce je existence soudního rozhodnutí, kterým bylo druhému z rodičů uloženo platit výživné. Rozhodnutí o výživném jsou předběžně vykonatelná, tj. pokud bylo rozhodnutí řádně doručeno a není podle něj povinným rodičem výživné hrazeno, lze na základě takového rozhodnutí zahájit exekuci nebo výkon rozhodnutí, i když rozhodnutí dosud nenabylo právní moci. Vymáhat lze dlužné i běžné výživné.
Pokud je dítě, kterému bylo přiznáno výživné, již zletilé, nezastupuje jej v řízení rodič jako zákonný zástupce. Zletilé dítě může zastoupit rodič jen na základě plné moci.
Výživné je tzv. přednostní pohledávkou a při provádění srážek ze mzdy má lepší postavení než ostatní vymáhané pohledávky.
Návrh na výkon rozhodnutí se podává k okresnímu/obvodnímu soudu místně příslušnému podle bydliště dítěte, jde-li o vymožení výživného pro nezletilé dítě. Jinak se návrh na výkon rozhodnutí podává k okresnímu/obvodnímu soudu, v jehož obvodu má povinný bydliště. Z návrhu musí být patrné, kdo ho činí, které věci se týká a co sleduje, a musí být podepsán a datován. V návrhu je třeba uvést účastníky, včetně rodného čísla povinného rodiče (je-li rodiči známo), označit vykonatelné rozhodnutí a povinnost, které se výkon rozhodnutí týká.
V návrhu je třeba dále uvést, jakým způsobem má být výkon rozhodnutí proveden. Výkon rozhodnutí se provádí většinou srážkami ze mzdy, přikázáním pohledávky nebo prodejem movitých věcí. V návrhu lze uvést vždy pouze jeden způsob provedení výkonu rozhodnutí a ten je třeba řádně specifikovat. Pokud rodič navrhne např. provedení výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy, je třeba v návrhu uvést zaměstnavatele povinného rodiče.
K návrhu je třeba připojit stejnopis (resp. ověřenou kopii) vykonatelného rozhodnutí, pokud jej nevydal tentýž soud. I při výkonu rozhodnutí se může rodič nechat zastoupit advokátem. Soud nařídí výkon rozhodnutí usnesením a poté se postará o jeho provedení. Soudní poplatek se neplatí.
Vzor návrhu je k dispozici na webových stránkách některých soudů (webové odkazy najdete na konci kapitoly v sekci DALŠÍ INFORMACE).
Obraťte se na naši právní poradnu. Svůj dotaz můžete s odborníky probrat osobně, telefonicky nebo ho položit online ve webové poradně. Vždy zcela zdarma.
Pokud se rodič rozhodne zahájit exekuci, může se obrátit na kteréhokoli exekutora. Seznam exekutorů je k dispozici na webových stránkách Exekutorské komory.
Exekuce se zahajuje podáním návrhu. Se sepisem exekučního návrhu vám může pomoci zvolený exekutor nebo jej rodič může sepsat sám dle vzoru, který zpravidla naleznete na webových stránkách vybraného soudního exekutora. Lze využít i služeb advokáta, který za rodiče návrh sepíše, podá a bude jej v řízení zastupovat.
V exekučním návrhu musí být označen exekutor, který bude exekuci vést, s uvedením jeho sídla. Z návrhu musí být dále patrné, kdo ho činí, které věci se týká a co sleduje, a musí být podepsán a datován. Kromě toho musí exekuční návrh obsahovat jméno, popřípadě jména a příjmení účastníků, místo jejich trvalého pobytu a příp. rodné číslo nebo datum narození účastníků, přesné označení exekučního titulu, uvedení povinnosti, která má být exekucí vymožena, a údaj o tom, zda (příp. v jakém rozsahu) povinný vymáhanou povinnost splnil.
Praktické informace o rozchodu a rozvodu, důležité pojmy, inspirace, kontakty.
K exekučnímu návrhu je třeba připojit originál nebo úředně ověřenou kopii exekučního titulu (rozhodnutí o výživném) opatřeného potvrzením o jeho vykonatelnosti. Doložkou vykonatelnosti opatří soudní rozhodnutí soud, který ve věci rozhodoval v prvním stupni. Přikládat není třeba v tom případě, pokud exekuční titul vydal exekuční soud (tj. okresní/obvodní soud místně příslušný dle trvalého bydliště povinného).
Do 15 dnů od doručení exekučního návrhu požádá soudní exekutor exekuční soud o pověření k vedení exekuce. Soud toto pověření vydá do 15 dnů. Poté, co je pověření soudnímu exekutorovi doručeno, vyrozumí soudní exekutor oprávněného o zahájení exekuce, začne zjišťovat majetek povinného a podle svých zjištění zvolí nejvhodnější způsob provedení exekuce, přičemž exekuci lze provádět i více způsoby. Těmito způsoby jsou srážky ze mzdy a jiných příjmů, přikázání pohledávky, správa nemovité věci, postižení závodu, prodej movitých a nemovitých věcí a pozastavení řidičského oprávnění (jde-li o vymáhání dlužného výživného na nezaopatřené dítě).
Průběh exekuce je popsán např. na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti.
Za vymáhání výživného na nezletilé dítě soudní exekutor nesmí požadovat zálohu. O nákladech exekuce a nákladech oprávněného rozhodne soudní exekutor příkazem k úhradě nákladů exekuce a tyto náklady vymůže po povinném.
Co dělat a co nedělat ve vztahu k dítěti i k soudnímu řízení.
Číst celý článek
Milá maminko, milý tatínku...
Číst celý článek
Jak můžete vymáhat výživné, když rodič na dítě dobrovolně neplatí? Vše potřebné najdete v našem článku.
Číst celý článek
Jak zvládnout rozpad rodiny co nejlépe a nejšetrněji k dětem, na co si dát pozor a kde hledat pomoc.
Číst celý článek
Rodiči zůstáváte i po rozchodu. Poradíme vám, jak zvládnout komunikaci s bývalým partnerem či partnerkou a na co si dát pozor, aby se děti netrápily.
Číst celý článek
Možnosti rozvodového řízení, vypořádání společného jmění manželů, nesezdaní rodiče, mediace.
Číst celý článek
Sdílejte článek s přáteli