28. 12. 2021
Pohyb je základ, obzvlášť máte-li sedavé zaměstnání. Pokud jste dosud nebyla zvyklá sportovat, začněte postupně. Během těhotenství je pohyb důležitý, pozitivně ovlivňuje krevní tlak, snižuje riziko cukrovky, snižuje pravděpodobnost císařského řezu, zlepšuje spánek a náladu. Díky cvičení se můžete zbavit řady zdravotních problémů, jako jsou bolest hlavy, bolest v zádech, otoky aj.
Odborníci doporučují v těhotenství alespoň 150 minut přiměřeného pohybu týdně. To znamená 30 minut denně, pět dní v týdnu. Nebo každý druhý den čtyři cvičební desetiminutovky. Při přiměřené pohybové aktivitě se zrychlí srdeční činnost natolik, že nemůžete volně zpívat, ale mluvit normálně ještě můžete.
Stáhněte si knihu Těhotenství – laskavě, s respektem a prakticky. Nechte se inspirovat, uklidnit i poučit. Zdarma PDF verze a audiokniha.
Srovnejte profily porodnic, hodnocení od rodičů a vyberte si to správné místo pro narození dítěte.
Chybí vám motivace? Cvičte s partnerem, dětmi nebo kamarádkou, vyberte si sport, který vás bude bavit, a vzájemně se povzbuzujte. Poraďte se s lékařem nebo porodní asistentkou, pokud si nejste jistá, který sport zvolit. Řada fitcenter nabízí i zvláštní cvičení pro těhotné, mezi oblíbené aktivity patří jóga nebo pilates.
Pro psychickou pohodu potřebujete dostatek spánku a odpočinku. Poslouchejte své tělo. Přečtěte si tipy, jak zvládat stres a úzkost. Těhotné ženy často zažívají výkyvy nálad, obavy z porodu i z nové životní role. Strachu vás může zbavit vhodný předporodní kurz, kde se dozvíte řadu praktických informací a naučíte různé relaxační techniky.
22. 1.
Webinář
Jak podpořit děti v náročných situacích—Od batolat po teenagery
7. 3.
Dvoudenní skupinový kurz
Partnerský restart—Víc než jen rodiče
14. 12.
12. 1.
+5
Kompletní kurz předporodní přípravy
Hladký —porod
Dárkový poukaz—na kurzy Aperia
28. 1.
25. 2.
+2
Skupinový kurz
Šestinedělí —a péče o novorozence
Individuální—předporodní příprava
Pro dobrou fyzickou a psychickou kondici je velice důležitá i strava. Snažte se jíst tak zdravě, jak to jen jde. Ideální je strava, která je co nejméně průmyslově zpracovaná, je lokální a sezónní. Forma, ve které ji konzumujete, by se měla co nejvíce blížit té podobě, v jaké ji najdete v přírodě, jen s minimální úpravou.
Váš jídelníček by se měl skládat ze zeleniny, ovoce, masa, drůbeže, ryb, ořechů, semen a zdravých tuků. Vyvarujte se alkoholu, nadměrného pití kávy a dalších nápojů obsahujících kofein. Podrobné informace o tom, jak by měl vypadat vyvážený jídelníček, najdete v naší e-knize Těhotenství .
Pro těhotné platí, že jíst „za dva” je mýtus. V těhotenství je vhodné jíst stejné množství jídla jako před ním. Ani víc, ani míň. Jen ve třetím trimestru si dopřejte jednu svačinku navíc (přibližně 200 kal.). Kvalita je důležitější než kvantita. Zaměřte se spíše na to, co byste jíst měla, než na to, čemu byste se měla vyhnout.
Váhový přírůstek v těhotenství je velmi individuální a závisí na mnoha faktorech. Mnohem důležitější je soustředit se na to, CO jíte, než kolik jste přibrala. Rozhodně si nedělejte výčitky a netrestejte se za to, že občas sníte i něco, co tak úplně nejlepší není. Naprosto stačí, když se budete snažit dělat věci co nejlépe, ne dokonale. Zkrátka dělejte pro sebe to nejlepší!
Další praktické informace a užitečné tipy, jak o sebe pečovat v těhotenství, se dočtete v e-knize Těhotenství – laskavě, s respektem a prakticky.
Váš praktický, vlídný a informacemi nabitý průvodce od porodu až do třetích narozenin vašeho potomka.
Zdroj: Těhotenství – laskavě, s respektem a prakticky
Kde všude je potřeba nahlásit narození dítěte. Kdo má nárok na porodné a jak o něj můžete zažádat.
Číst celý článek
Jsou z vás rodiče! Přemýšlíte, co rodičovství znamená pro váš život a jak v téhle roli obstát co možná nejlépe?
Číst celý článek
Kdy oznámit těhotenství zaměstnavateli? Na jaké pracovní podmínky máte v těhotenství nárok?
Číst celý článek
Láká vás být lektorkou? Připravili jsme odpovědi na to, co vás nejvíc zajímá.
Číst celý článek
Jak příchod dětí ovlivňuje partnerský vztah: Tipy, jak udržet lásku i během náročného rodičovství.
Číst celý článek
Téměř polovina novorozenců je v českých porodnicích dokrmována. Jaký vliv má kvalita podpory na úspěšnost kojení a jaké zkušenosti sdílí rodiče?
Číst celý článek
Sdílejte tento článek s přáteli