28. 1. 2022
Podle právních předpisů mohou porodní asistentky v ČR, podobně jako v ostatních zemích EU, pracovat samostatně, tj. bez odborného dohledu a bez indikace lékaře v případě fyziologického těhotenství, porodu a šestinedělí. Po vstupu ČR do EU mohou české porodní asistentky pracovat za srovnatelných podmínek v libovolném z členských států. Stejně tak mohou porodní asistentky ze zemí EU pracovat u nás.
Stáhněte si knihu Těhotenství – laskavě, s respektem a prakticky. Nechte se inspirovat, uklidnit i poučit. Zdarma PDF verze a audiokniha.
Srovnejte profily porodnic, hodnocení od rodičů a vyberte si to správné místo pro narození dítěte.
Práce dul se řadí mezi pomáhající nezdravotnické profese. Dula na rozdíl od porodní asistentky neposkytuje zdravotní služby. Nesupluje ani nedubluje práci zdravotníků, ale spolupracuje s nimi. Stejně jako s otcem a ostatními členy rodiny. Dula je připravena ženu doprovázet jak při porodu v nemocnici, tak v porodním domě nebo při porodu doma (za asistence porodní asistentky nebo lékaře).
Existují také duly poporodní – ty se zaměřují na podporu a pomoc ženám v poporodním období, především v šestinedělí, ale i později. Poporodní dula ženě usnadňuje čas šestinedělí, podporuje ji a pomáhá, aby mohla dostatečně odpočívat a nabrat síly na další období mateřství. Přijímá každou ženu s pochopením a trpělivostí.
Poskytuje informace, jak o sebe během šestinedělí pečovat, jak se dobře stravovat a může pro rodinu i uvařit, pokud si to žena přeje. Poradí s péčí o miminko, předává praktické informace a zkušenosti a může také s péčí o dítě pomoci.
Poskytuje podporu při kojení. Může pomoci i se staršími dětmi, aby se žena mohla nerušeně věnovat novorozenému miminku, péči o sebe nebo si odpočinout. Poporodní dula podporuje nově zrozenou matku v jejích mateřských kompetencích a pomáhá jí zvládnout novou situaci v rodině.
Rozsah poskytovaných služeb se u jednotlivých dul může lišit. S poporodní dulou je vhodné se seznámit už v těhotenství a dohodnout se na spolupráci po porodu. Můžete ji však oslovit i během šestinedělí nebo také později po narození miminka.
Pomoc poporodních dul je mimořádně užitečná po ambulantním porodu.
Porodní asistentky se vzdělávají v akreditovaných bakalářských zdravotnických studijních oborech pro přípravu porodních asistentek na vysokých školách. Studium trvá nejméně tři roky. Kompetence porodních asistentek jsou upraveny zákonem č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních.
Kurzy pro duly a poporodní duly organizují nezávislé spolky. Obvykle jejich příprava zahrnuje rozsáhlé prezenční studium, které je následováno praxí s dohledem zkušené duly. Po splnění všech požadavků, k nimž patří i konzultované doprovody, je studium ukončeno certifikační zkouškou. Duly, které jsou členkami profesních organizací, se zavazují dodržovat jejich etický kodex.
Pokud je porodní asistentka zaměstnaná ve státním nebo soukromém zdravotnickém zařízení, je standardní péče, kterou poskytuje, hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění (v rámci smlouvy, kterou má toto zařízení uzavřeno se zdravotní pojišťovnou), zdravotní služby tedy čerpáte bez přímé platby.
Porodní asistentky s vlastní soukromou praxí však do systému veřejného zdravotního pojištění zatím nejsou prakticky zařazeny. Znamená to, že naprostou většinu jejich služeb si musíte hradit sama. Výjimkou je pouze návštěvní služba v těhotenství a v šestinedělí. Tuto péči jako jedinou může hradit zdravotní pojišťovna, pokud s ní má porodní asistentka na tento výkon uzavřenou smlouvu a pokud vám tento výkon indikuje lékař gynekolog-porodník.
Služby duly a poporodní duly si hradí nastávající rodiče nejčastěji sami. Některé pojišťovny na dílčí služby přispívají v rámci bonusových programů.
Většina porodních asistentek je zaměstnaná v gynekologických ambulancích nebo v porodnicích. Některé však mají vlastní privátní praxi. Kontakty na soukromé porodní asistentky získáte:
Seznamy dul najdete např. na stránkách duly.cz, které od r. 2001 provozuje Česká asociace dul, nebo na webu mojedula.cz, která patří od r. 2009 spolku České duly. Obě organizace se zabývají vzděláváním dul a dohlížejí na dodržování Etických kodexů svými členkami.
Některé porodnice protiprávně zpoplatňují přítomnost doprovázejících osob u porodu. Pokud máte konkrétní zkušenost, napište nám komentář do APERIO Průvodce porodnicemi.
A pomozte tak dalším nastávajícím rodičům správně si vybrat místo, kde přivedou své dítě na svět.
Rozpoznat dobře míněné rady, které jsou úplně mimo, zajistit ideální podmínky a předejít komplikacím není vždycky zívačka. Připravte se na kojení v našem kurzu.
Profese porodní asistence, která u nás měla dlouholetou tradici, byla v roce 1963 oficiálně zrušena a nahrazena profesí „ženské sestry“, s odlišnou náplní práce i postavením. „Ženské sestry“ mohly i nadále poskytovat péči ženám s fyziologickým těhotenstvím, porodem a šestinedělím, vést fyziologické porody a provádět první ošetření novorozence, zákon však nespecifikoval rozsah práce prováděné samostatně a podle pokynů lékaře. Rozsah samostatně prováděné práce byl vyjednáván v rámci každého jednotlivého pracoviště. Lékaři tak postupně přebírali kompletní zodpovědnost za výkony a ženské sestry přestaly být asistentkami ženy a staly se asistentkami lékaře. Specifičnost této ošetřovatelské profese se prakticky vytratila. Až v roce 2004, v souvislosti s připravovaným vstupem ČR do Evropské unie, vznikly dva nové právní předpisy (Zákon o nelékařských zdravotnických povoláních a k němu příslušná vyhláška), které oficiálně obnovily profesi porodní asistence v souladu s její mezinárodní definicí a s legislativou EU.
Váš průvodce těhotenstvím, porodem a šestinedělím, který je zdarma a bez reklam, informace v něm jsou založené na „evidence based medicine“.
Láká vás být lektorkou? Připravili jsme odpovědi na to, co vás nejvíc zajímá.
Číst celý článek
Jak příchod dětí ovlivňuje partnerský vztah: Tipy, jak udržet lásku i během náročného rodičovství.
Číst celý článek
Téměř polovina novorozenců je v českých porodnicích dokrmována. Jaký vliv má kvalita podpory na úspěšnost kojení a jaké zkušenosti sdílí rodiče?
Číst celý článek
Nová analýza dat z Průvodce porodnicemi
Číst celý článek
Kdo má odpovědnost za péči o dítě a jeho zdraví? Na co máte jako rodiče právo?
Číst celý článek
Předporodní kurz je investice, která se vyplatí. Ženy, které jsou na porod dobře připravené, ho mají snazší.
Číst celý článek
Sdílejte tento článek s přáteli