2. 8. 2022
Data z analýzy ukazují pozitivní změny na porodním sále bezprostředně po porodu, které usnadňují poporodní adaptaci novorozence. Ve sledovaném období bylo u narůstajícího počtu porodů položeno dítě na tělo matky ihned po porodu, tzv. kontakt skin to skin (77,5 % v r. 2021 oproti 66 % v r. 2017), umožněno samovolné přisátí (63,1 % v r. 2021 oproti 53,6 % v r. 2017), přestřižení pupeční šňůry až po jejím dotepání (46,6 % v r. 2021 oproti 28,9 % v r. 2017) i příp. umožnění kontaktu kůže na kůži s otcem nebo doprovázející osobou, když byla matka indisponovaná (21,2 % v r. 2021 oproti 16,2 % v r. 2017).
Častý plošný požadavek, aby matky své novorozené dítě zvážily před a po každém kojení, nemá oporu v žádných odborných doporučeních pro podporu kojení. Naopak narušuje kojení, péči o dítě a matky zatěžuje.
O tomto požadavku ze strany zdravotníků sice referuje snižující se podíl žen (49,3 % žen v r. 2021, oproti 69,6 % v r. 2017), přesto jde téměř o polovinu všech donošených dětí narozených v porodnicích v ČR.
Dle zjištění Aperia klesl podíl dětí, které byly během pobytu v porodnici dokrmovány, a to z 50,8 % (v r. 2017) na 44,8 % (v r. 2021). V celém sledovaném období nejčastěji jako dokrm děti dostávaly umělé mléko (68,8 %), pak cizí mateřské mléko (18,9 %) a glukózový roztok (12,4 %). Nejvíce dětí bylo dokrmováno stříkačkou (87,7 %), výrazně méně pak cévkou po prsu (7 %) a kalíškem/zkumavkou (5,3 %).
Rozpoznat dobře míněné rady, které jsou úplně mimo, zajistit ideální podmínky a předejít komplikacím není vždycky zívačka. Připravte se na kojení v našem kurzu.
Vše, co potřebujete vědět, se dozvíte během 3 hodin na našem kurzu.
Při propuštění z porodnice odchází tzv. plně kojených 76 % novorozenců. Dětí, které jsou při propuštění z porodnice kojeny a zároveň dostávají nějaký dokrm, je zhruba 19 %. A podíl novorozenců, kteří dostávají při propuštění pouze umělé mléko, se pohybuje okolo 5 %.
Z našich zjištění tedy vyplývá, že mezi donošenými novorozenci bylo ve sledovaném období výlučně kojeno 60,1 % dětí. Z dětí, které byly krmeny výlučně mateřským mlékem, bylo 48,9 % dětí krmeno pouze mateřským mlékem matky a 9,2 % dokrmováno mlékem od dárkyně. Výlučné kojení sleduje např. WHO, které doporučuje jako žádoucí způsob výživy kojenců a batolat výlučné kojení do šesti měsíců a kojení s postupným zaváděním příkrmu do 2 let.
Z analýzy také vyplynulo, že spokojenost žen s péčí a přístupem zdravotníků na poporodním oddělení je nižší než na porodním sále.
„Aperio má k dispozici unikátní data týkající se porodní a poporodní péče v Česku. ČSÚ a ČGPS sledují pouze několik ukazatelů, ÚZIS vydal ročenku Rodička a novorozenec naposledy za rok 2015,“ vysvětluje Miloslava Kramná, koordinátorka Průvodce porodnicemi.
Jak vypadá české porodnictví, sleduje webový Průvodce porodnicemi dlouhodobě. Průvodce porodnicemi mimo jiné porovnává, jak je nastavena standardní péče v českých porodnicích a to, jak porod zažívají rodičky. Analýza vychází ze 5 201 dotazníků od žen, které porodily v letech 2017–2021 v některé z porodnic v ČR mezi 38. a 42. týdnem těhotenství.
A pomozte tak dalším nastávajícím rodičům správně si vybrat místo, kde přivedou své dítě na svět.
Láká vás být lektorkou? Připravili jsme odpovědi na to, co vás nejvíc zajímá.
Číst celý článek
Jak příchod dětí ovlivňuje partnerský vztah: Tipy, jak udržet lásku i během náročného rodičovství.
Číst celý článek
Téměř polovina novorozenců je v českých porodnicích dokrmována. Jaký vliv má kvalita podpory na úspěšnost kojení a jaké zkušenosti sdílí rodiče?
Číst celý článek
Nová analýza dat z Průvodce porodnicemi
Číst celý článek
Kdo má odpovědnost za péči o dítě a jeho zdraví? Na co máte jako rodiče právo?
Číst celý článek
Předporodní kurz je investice, která se vyplatí. Ženy, které jsou na porod dobře připravené, ho mají snazší.
Číst celý článek
Sdílejte tento článek s přáteli