Dvě zkušené matky. Jedna má třináctiletou dceru, druhá sedmiletého syna. Obě děti mají ADHD a obě mámy jsou mentorkami, které v Aperiu pomáhají rodičům. Tady je první část jejich tipů, jak na dítě s ADHD.

Mámy a mentorky odpovídají: Co je nejdůležitější při výchově, když má dítě ADHD?

ŘÁD BEZ NÁTLAKU

Důležité je nastavit a dodržovat řád a dodržovat jej přesně, ale nenásilnou formou. To dětem dodává pocit bezpečí, spolehlivosti a přispívá k mírnění neklidu.

Osvědčilo se organizačně rozčlenit celý denpojmenovat, co dítě čeká. Je ale potřeba popsat všechno jasně a stručně a nezavalit dítě informacemi.

LASKAVÝ DOHLED

Když se dítě pustí do nějakého projektu, na příklad do úklidu vlastního pokoje, je dobré se jej předem zeptat, jak to bude dělat. Tím mu pomůžeme si uvědomit, jaké kroky proces obnáší. I tady pomáhá jednotlivé kroky přehledně popsat a také si společně stanovit časový úsek, za který je realistické úkol zvládnout.

Tip: Úkoly a povinnosti rozdělte na menší celky.

Důležitý je i průběžný laskavý dohled – tyto děti mají tendence snadno odpoutat pozornost od činnosti, potřebují k ní vracet, aby ji dokončily.

STRUKTURA POMÁHÁ

Dětem s ADHD obecně velmi pomáhá struktura. Díky ní se lze vyvarovat frustraci na obou stranách a nepříjemným emocím, které opět vedou k nepohodě dítěte a v důsledku toho i rodiče.

KLID VÁŠ A KLID DOMA

Zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že dítě to nedělá naschvál.
Udržovat klidné prostředí a dítě zklidňovat – důležitá jsou objetí. Zejména u menších dětí dobře funguje kolíbání.

Prostředí, kde probíhá mezilidský konflikt, zhoršuje neklid a projevy ADHD.  Tyto děti jsou totiž enormně citlivé, a tak napětí, stres a nervozitu ve svém okolí rychle vycítí. Proto je důležité, abyste byli v klidu vy rodiče.

NABERTE DECH

I k tomu vám může pomoci program Naberte dech, který je zdarmapomáhá rodičům zvládnout náročnou situaci, kdy v rodině pečují o někoho s psychickými obtížemi. Hlásit se můžete už nyní.

Jak zvládnout dítě s ADHD

Text: Silvie Novotná

Foto: Annie Spratt / Unsplash