28. 1. 2022
Nepodceňte přípravu. Důležité je zachovat klid. V rozčílení, pod vlivem silných emocí, můžete snadno druhému ublížit. Zvolte správný čas a místo – nečekaná agresivní kritika pronesená narychlo nebo před lidmi nejspíš nedopadne dobře. Pomůže, když si svoje myšlenky sepíšete předem na papír. Zkušený psychoterapeut Roman Pešek doporučuje držet se osvědčeného postupu.
Pro většinu lidí je velmi příjemné slyšet o sobě něco pěkného. Díky tomu pak bude přijatelnější dozvědět se i to negativní. („Moc si vážím toho, jak tvrdě pracuješ…“)
Zadejte svůj dotaz online v naší právní a psychologické poradně pro rodiče. - Pracovní a rodinné právo - Sociální zabezpečení rodiny - Psychologické otázky
Přehledné a čtivé shrnutí právních předpisů souvisejících s rodičovstvím. Nebojujte se zákony, využijte je ve svůj prospěch!
Pojmenujte konkrétní chování, které vám vadí. Hlavně nezobecňujte! Zakažte si věty, které obsahují „ty nikdy…“ nebo „ty vždycky…“ . Kritizujte vždycky jen jeden konkrétní projev chování, který vám vadí.
„Vaše emoce jsou váš hlavní argument,“ připomíná Roman Pešek. „To, že vás něco štve nebo mrzí, to je to podstatné,“ vysvětluje. („Rozčiluje mě, když…“, „Potěšilo by mě kdyby…“)
Řekli jste jasně a v klidu, co vám vadí a proč. Teď je ten správný čas se zeptat: „Co si o tom myslíš ty?“ Dejte druhému prostor se k vaší kritice vyjádřit.
Je skoro jisté, že přijde silná reakce. Často protiútok. „Tady se do toho lidé většinou zamotají a začnou argumentovat,“ upozorňuje psycholog. „Ale nejde o argumenty, jde o to, že vy se kvůli chování druhého necítíte dobře,“ vysvětluje. Předpokládejte protireakci a nenechte se zatáhnout do debaty.
Velmi účinná metoda je dělat zaseknutou gramofonovou desku. Neargumentujte, jenom znovu zopakujte, co vám vadí. „Chápu, co tím myslíš, ale chtěla jsem ti říct, že mi vadí…“ Pokud je to potřeba, zopakujte zaseknutý gramofon několikrát.
„Gramofonová deska nejpozději napotřetí ve většině případů zafunguje a ten druhý vaši kritiku přijme,“ slibuje Roman Pešek. A co když to nepomůže a k žádné změně nedojde? „Pak je tu alespoň psychohygienický efekt. Vám se uleví alespoň tím, že jste to v sobě nemuseli dusit,“ neztrácí psycholog optimismus.
životní situaci?
Vánoce bez stresu a finančních starostí: Poradíme, jak na to
Číst celý článek
Jak příchod dětí ovlivňuje partnerský vztah: Tipy, jak udržet lásku i během náročného rodičovství.
Číst celý článek
Přečtěte si, jak se mění chování a myšlení dospívajících a jak s nimi mluvit.
Číst celý článek
Jaké jsou nejrozšířenější mýty? Posvítili jsme si na ně s psycholožkou Eliškou Kodyšovou.
Číst celý článek
Nejste si jistí, jestli je vaše dítě na školu zralé? Poradíme vám, co vše zvážit a kam se obrátit o radu.
Číst celý článek
Rodiči zůstáváte i po rozchodu. Poradíme vám, jak zvládnout komunikaci s bývalým partnerem či partnerkou a na co si dát pozor, aby se děti netrápily.
Číst celý článek
Sdílejte tento článek s přáteli