16. 1. 2025
Přehledné a čtivé shrnutí právních předpisů souvisejících s rodičovstvím. Nebojujte se zákony, využijte je ve svůj prospěch!
Mimořádná okamžitá pomoc je dávkou (až na výjimku) jednorázovou. Nárok vzniká v okamžiku, kdy je osoba úřadem uznána za osobu v hmotné nouzi, protože se dostala do některé z šesti sociálních situací uvedených v zákoně.
Mimořádná okamžitá pomoc náleží žadateli v kalendářním měsíci, ve kterém byla uplatněna písemná žádost a zároveň nastala situace, pro kterou je pomoc žádána. Písemná žádost se podává na místně příslušném kontaktním pracovišti v rámci krajské pobočky Úřadu práce ČR. Místní příslušnost krajské pobočky Úřadu práce se řídí:
Dávka se poskytuje na základě celkového zhodnocení individuální a příjmové, sociální a majetkové situace žadatele (u některých situací společně posuzované osoby) a odůvodněnosti konkrétního výdaje.
Mimořádná okamžitá pomoc by se neměla poskytovat na již uhrazený náklad, protože v ten okamžik již prostředky k úhradě nákladu potřeba nejsou. Výjimečně lze mimořádnou okamžitou pomoc poskytnout i v situacích, kdy osoba musela již určitý náklad uhradit před podáním žádosti či před jejím vyhodnocením. Mimořádná okamžitá pomoc se neposkytuje na léky, na zdravotnické zákroky, na kompenzační pomůcky a jejich opravu nebo na úhradu náhradních dílů.
kudy kam?
1
2
3
4
5
6
Formulář pro podání žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc naleznete na stránkách MPSV, kde jsou i pokyny pro vyplnění a další přílohy potřebné pro podání žádosti.
Žádost je možno podat v listinné podobě na příslušném pracovišti Úřadu práce ČR nebo elektronickou formou e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem, případně prostřednictvím datové schránky nebo online s využitím identity občana.
Na více než 300 stránkách najdete vzory smluv a žádostí, příběhy rodičů a konkrétní doporučení, jak v různých situacích postupovat.
Zadejte svůj dotaz online v naší právní a psychologické poradně pro rodiče. - Pracovní a rodinné právo - Sociální zabezpečení rodiny - Psychologické otázky
Stres a úzkost více či méně patří do života každého z nás. Poradíme vám, jak je zvládnout.
Číst celý článek
Kdy máte nárok na náhradní výživné a jak o něj můžete požádat?
Číst celý článek
Víte, že se na ošetřovném mohou rodiče jednou vystřídat? Další praktické informace o ošetřovném a nemocenské na jednom místě.
Číst celý článek
Na co máte zákonný nárok? Chcete vědět, v jakém případě by pro vás byla dohoda o ukončení pracovního poměru výhodná?
Číst celý článek
Vracíte se do práce? Na co máte nárok a na co si dát pozor. Kdy vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď, jak je to s odstupným a další informace.
Číst celý článek
Co je diskriminace, nejčastější případy a jak se proti diskriminaci bránit, najdete v našem článku.
Číst celý článek
Sdílejte tento článek s přáteli