22. 2. 2024
Na více než 300 stránkách najdete vzory smluv a žádostí, příběhy rodičů a konkrétní doporučení, jak v různých situacích postupovat.
Každé dítě zraje jinak rychle. Některé děti by se nejraději do školy vrhly v pěti letech, jiné na takový skok nejsou připravené ani v sedmi. Především si musíme uvědomit, že život není závod. Někdy se setkáváme s tím, jak se lidé rádi chlubí, že jejich dítě nebo vnouče šlo do školy už v pěti letech nebo že čte už od tří let. Ani to není závod. Některé děti mají v hlavě tolik složitých fantazií, že na pozemské záležitosti jako čtení a počítání nezbývá časoprostor. Možná se vaše dítě vyloupne z podivína, který babičky připraví o všechny naděje na zdárně pokračující genetickou linii, v držitele Nobelovy ceny. Ale pozor, ani toto není závod.
Z předchozího odstavce plyne naše hlavní doporučení: Nelpěte na svém očekávání. Za očekáváním totiž často následuje zklamání. Zklamání je největší kámen úrazu (nejen) prvňáčka. Už tak, že mu v klasickém školství většinou brzy dojde, že spadla klec a škola je docela nuda, hromada práce a hodiny sezení v lavici. A že je hodnoceno učitelem za každý tah. Když se k tomu přidá hodnocení rodičů, je to opravdu oproti předškolnímu období obrovský tlak. Ne že by rodiče děti v předškolním období nesrovnávali, ale většinou to jde milosrdně mimo ně a největší trauma padá na soutěživé rodiče samotné.
Zadejte svůj dotaz online v naší právní a psychologické poradně pro rodiče. - Pracovní a rodinné právo - Sociální zabezpečení rodiny - Psychologické otázky
Když máme odhozena očekávání a víme, že škola není závod, nastává chvíle zamyslet se nad tím, zda je naše dítě na školu zralé. Do první třídy nastupují standardně děti ve věku šesti let. Září bývá přelomové – děti, které se na školu třesou a šesté narozeniny mají až v tomto měsíci, lze (i spolu s extrémně zralými mladšími dětmi) na výjimku do první třídy vyslat. To samé platí pro srpnové děti, kde je potřeba zvážit, zda je hned po šestých narozeninách umístit do školy. Některé děti potřebují malinko dozrát, užít si ještě období her. Jiné děti na to potřebují regulérní odklad doporučený pedagogicko-psychologickou poradnou (PPP).
Návštěvu pedagogicko-psychologické poradny může doporučit školka, pediatr nebo o ni můžete požádat i sami. Nikdo vás však nemůže nutit tam jít. Nikdo vás nemůže nutit k odkladu. Je to na vás rodičích – vy máte právo své dítě umístit do školy. Pokud by škola posléze došla k závěru, že dítě docházku nezvládá, může problém řešit. Ale na startu je to ve velké míře na vás. Proto se dobře zamyslete nad tím, jak je vaše dítě zralé nastoupit do školy.
Pokud zvolíte vstup do školy dříve, než je dítko připravené, protrpí se minimálně polovinou první třídy a nezažije pocit úspěchu – alespoň ne v klasickém školství. Jiné je to u alternativního školství, domácího vzdělávání nebo unschoolingu, kde není zaměření na soutěživost a hodnocení. Pokud budete tlačit na odklad zralého dítěte, poslední rok školky se bude nudit a zbytečně hladovět po informacích, které klasické předškolní vzdělávání obvykle neumí nabídnout.
Jak poznat zralé dítě není snadné a právě proto je zde pedagogicko-psychologické centrum, v případě dítěte se speciálními potřebami speciální pedagogické centrum (SPC). Kontakt na něj vám poskytne vaše školka nebo jde dohledat na internetu (centrum, kam spadáte, najdete ve městě, kde máte své úřady).
Pedagogicko-psychologické centrum není institucí, která dá každému dítěti nějakou nálepku, nebojte se. Naopak rádo uklidní, že není nic potřeba a dítě je zralé a zdravé, pokud tomu tak je. Jestli ale máte dojem, že se se svými závěry zmýlilo, můžete žádat o přešetření dětského klinického psychologa, kterého si vyberete sami. Nebo můžete rychle navázat kontakt se školním psychologem ze školy, do které dítě nastoupí, a případné problémy řešit za pochodu s ním.
Váš poradní hlas se samozřejmě počítá, proto se sami zamyslete. Ne nad tím, do kolika vaše dítě napočítá a jak vám připadá chytré. Ale například nad těmito otázkami:
Pokud cítíte, že se vším souhlasíte, tak je vaše dítě nejspíš zralé jít do školy. Pokud si nejste z jakéhokoliv, i nepojmenovaného důvodu, jisti, zkonzultujte vaše pocity s pedagogicko-psychologickým centrem.
Upřímně doporučujeme volit školu pro dítě s ohledem na jeho schopnosti. Zní to možná banálně, ale přiznejme si, že jako rodiče můžeme mít tendence vidět naše děti subjektivně, což je naprosto v pořádku. Před rozhodnutím, do které školy naše dítko pošleme, je dobré se zastavit a upřímně si přiznat, zda má dítě na konkrétní školu odpovídající schopnosti, anebo zda se v ní bude trápit.
To se týká především dětí se speciálními potřebami. Některé potřebují menší kolektiv, školu zaměřenou na logopedii, praktickou školu, školu speciální nebo školu alternativní, kde se bude více brát zřetel na osobnost dítěte. Jiné děti naopak potřebují větší výzvy nebo mají specifické talenty, které je dobré rozvíjet ve škole takto zaměřené. Integrace dává smysl, pokud v ní může být dítě šťastné a úspěšné. Pokud by bylo šťastnější v jiném typu školy, je správná volba školy prioritou nad rodičovskou hrdostí. S výběrem školy vám také může pomoci pedagogicko-psychologické centrum nebo speciální pedagogické centrum.
Jak co nejhladčeji zvládnout přechod ze školky do školy, si přečtěte v článku Přechod ze školky do školy. Jak ho zvládnout co nejlépe?
Zadejte svůj dotaz online v naší právní a psychologické poradně pro rodiče. - Pracovní a rodinné právo - Sociální zabezpečení rodiny - Psychologické otázky
Přehledné a čtivé shrnutí právních předpisů souvisejících s rodičovstvím. Nebojujte se zákony, využijte je ve svůj prospěch!
Stres a úzkost více či méně patří do života každého z nás. Poradíme vám, jak je zvládnout.
Číst celý článek
Kdy máte nárok na náhradní výživné a jak o něj můžete požádat?
Číst celý článek
Víte, že se na ošetřovném mohou rodiče jednou vystřídat? Další praktické informace o ošetřovném a nemocenské na jednom místě.
Číst celý článek
Na co máte zákonný nárok? Chcete vědět, v jakém případě by pro vás byla dohoda o ukončení pracovního poměru výhodná?
Číst celý článek
Vracíte se do práce? Na co máte nárok a na co si dát pozor. Kdy vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď, jak je to s odstupným a další informace.
Číst celý článek
Co je diskriminace, nejčastější případy a jak se proti diskriminaci bránit, najdete v našem článku.
Číst celý článek
Sdílejte tento článek s přáteli